CIA: Shqipëria rrezikohet nga 65 organizata terroriste

Shqipëria rrezikohet nga mbi 65 organizata terroriste, përfshi këtu ISIS si dhe Gardën Revolucionare Islamike të Iranit. Kështu thotë raporti i Agjencisë së Inteligjencës, (CIA), në të cilin janë rifreskuar të dhënat në lidhje me vendin tonë.


Shqipëria rrezikohet nga mbi 65 organizata terroriste, përfshi këtu ISIS si dhe Gardën Revolucionare Islamike të Iranit. Kështu thotë raporti i Agjencisë së Inteligjencës, (CIA), në të cilin janë rifreskuar të dhënat në lidhje me vendin tonë.

Në faqen e saj zyrtare, CIA shkruan se këto celula terroriste synojnë që të kryejnë sulme në të gjithë botën. Ndonëse në asnjë moment në raport nuk jepen raste specifike, në vendin tonë ka pasur tentativa për sulme terroriste. Kujtojmë se më 23 tetor të 2019-ës Policia e Shtetit zbuloi një celulë terroriste iraniane, që do të kryente një akt terrorist në Shqipëri, ditën e Sulltan Novruzit. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, zbuloi asokohe emrat e terroristëve iranianë, që kishin shënjestruar Shqipërinë, dhe që “koka” e celulës ishte operativi i Forcave QUDS, i njohur si PEYMAN.

Ardi Veliu deklaroi në atë kohë se një nga këta operativ ishte Alireza NAGHASHZADEH, i dërguar në Shqipëri për të mbledhur informacione, ndërsa operatori tjetër, Abdolkhalegh MALEK ZADEH, drejtonte celulën operacionale.

Nga hetimet e policisë, rezultoi se drejtuesi i celulës punonte gjatë dy viteve të fundit me bosin e mafies turke, Abdulselam TURGUT, një figurë e njohur e krimit të organizuar dhe planifikimit të sulmeve terroriste.

Po ashtu, vite më parë Prokurori i Përgjithshëm i Breshës, Luigi Maria Dell’Osso, në një intervistë për të përditshmen ‘Il Corriere della Sera’ deklaroi se ISIS-i ka qendra rekrutimi aktive si në Itali, ashtu edhe në Shqipëri.

Ai specifikoi se Shqipëria është pika nevralgjike e këtij rrjeti, ndërsa shtoi se në vendin tonë bëhej propaganda, rekrutimi dhe stërvitja e një pjese të personave që më pas dërgoheshin për të luftuar përkrah ISIS-it në Siri, Libi apo Irak.

***

RAPORTI I CIA-S

SHTETI ISLAMIK I IRAKUT DHE ASH-SHAM (ISIS)

ISIS është formuar në vitet 1990 ku mori emrin al-Tawhid wal-Jihad nga militanti jordanez Abu Mus’ab al-Zarqawi për të kundërshtuar praninë e forcave ushtarake perëndimore në Lindjen e Mesme dhe mbështetjen e Perëndimit dhe ekzistencën e Izraelit.

Në fund të vitit 2004, Zarqawiu zotua për besnikëri ndaj al-Kaidës (AQ) drejtoi të kundër Shteteve të Bashkuara dhe Forcave të Koalicionit në Irak deri në vdekjen e tij në qershor 2006.

Në 2013, mori emrin ISIS për të shprehur ambiciet rajonale dhe zgjeroi operacionet në Siri, ku vendosi kontrollin e një pjese të madhe të Sirisë lindore. Më 17 dhjetor 2004 u vendos në listën e Departamentit Amerikan të Shtetit në Organizatat e Huaja Terroriste.
Në 2017-2n ISIS humbi kontrollin e qendrave të saj më të mëdha dhe që nga mars i 2029-ës i është kthyer luftës guerile dhe taktikave më tradicionale terroriste, duke u asimiluar në popullsinë më të gjerë në Irak dhe Siri, ku vazhdon të mbajë një prani të konsiderueshme dhe të kryejë operacione deri sot.

ISIS targeton qeveritë ose grupet që kundërshtojnë ideologjinë e saj të ashpër islamike, duke përfshirë forcat ushtarake dhe shërbimet e sigurisë, zyrtarët qeveritarë, rivalët sunitë, perëndimorët dhe pakicat fetare dhe etnike. Kjo organizatë është e njohur për vrasjet pa kriter, ekzekutimet masive, vrasjet politike, torturat, rrëmbimet, përdhunimet dhe skllavërinë seksuale, martesat e detyruara dhe konvertimet fetare, rekrutimin e fëmijëve, publikimin e videove të prerjeve të kokës dhe përdorimin e civilëve si mburoja njerëzore.

Që nga fillimi i vitit 2021, rreth 10.000 luftëtarë të kapur të ISIS mbetën në paraburgim në Siri ndërsa numri i anëtarëve të grupit, mbështetësve ose simpatizantëve në botë ende nuk dihet.

ISIS aktualisht mbledh fonde përmes aktiviteteve kriminale veçanërisht rrëmbimit për shpërblim dhe aktivitete zhvatjeje, gjithashtu merr fonde përmes donacioneve private, ndihmës nga turma, thirrjeve humanitare online dhe investimeve në biznese të ligjshme. ISIS është armatosur me armët që ka blerë përmes rrjeteve lokale të trafikimit të armëve dhe prodhuar vetë.

TRUPAT E GARDËS REVOLUCIONARE ISLAMIKE (IRGC)/FORCA E KODIT

Kjo organizatë u formua në maj 1979, menjëherë pas rënies së Shah Mohammad Reza PAHLAVI, pasi të majtët, nacionalistët dhe islamistët kërkuan për pushtet; ndërsa kryeministri i përkohshëm kontrollonte qeverinë dhe institucionet shtetërore, si ushtria, pasuesit e Ayatollah Ruhollah KHOMEINI organizuan kundërpeshë, përfshirë IRGC, për të mbrojtur revolucionin islamik; struktura komanduese e IRGC -së anashkaloi presidentin e zgjedhur dhe shkoi drejtpërdrejt në KHOMEINI; Lufta Iran-Irak (1980-88) e transformoi IRGC-në në një forcë luftarake konvencionale me forcat e saj tokësore, ajrore, detare dhe speciale, plus kontroll mbi forcat strategjike të raketave dhe raketave të Iranit; që nga viti 2020, IRGC është shumë i institucionalizuar dhe një forcë ushtarake paralele me forcat e armatosura të rregullta të Iranit (Artesh).

Kjo organizatë është e përfshirë shumë në sigurinë e brendshme dhe ka ndikim të rëndësishëm në sferat politike dhe ekonomike të shoqërisë iraniane, si dhe politikën e jashtme të Iranit. Forcat e saj të operacioneve speciale njihen si Forca Quods e specializuar në misionet e huaja, duke ofruar këshilla, financime, udhëzime, mbështetje materiale, trajnime dhe armë për militantët në vende të tilla si Afganistani, Iraku, Siria dhe Jemeni, si dhe grupet ekstremiste, duke përfshirë HAMAS, Hizballah, Kata’ib Hizballah dhe Xhihadin Islamik Palestinez. Kanë si qëllim të mbrojnë revolucionin islamik të Iranit dhe shtetin; përhapjen e ndikimit iranian/shiit; ofrimin e një sigurie të brendshme, përfshirë kontrollin e kufirit, zbatimin e ligjit dhe shtypjen e kundërshtimit të brendshëm. Ndikojnë në politikën, ekonominë dhe politikën e jashtme të Iranit.

Gjeneral Hossein SALAMI është komandanti i IRGC -së; Gjeneral Brigade Ismail QAANI është komandant i Forcës së Quods; të organizuar sipas linjave të një force ushtarake tradicionale konvencionale me Forcat Tokësore, Marinën (përfshin marinsat), Forcën Ajrore (përfshin forcat raketore strategjike), Komandën Kibernetike, Forcën Quods (operacione speciale) dhe Forcat Paraushtarake Basij (aka Ushtria Popullore e Mobilizimit)
Janë me seli në Teheran; aktiv në të gjithë Iranin dhe rajonin e Lindjes së Mesme, si dhe Afganistanin, Gazën, Irakun, Libanin, Sirinë dhe Jemenin; kanë një aftësi mbarëbotërore për të kryer sulme nëse udhëheqja iraniane e sheh të përshtatshme. Vitet e fundit, planifikimi i Forcës Qods për sulmet terroriste është zbuluar dhe ndërprerë në një numër vendesh në mbarë botën, përfshirë Shqipërinë, Bahreinin, Belgjikën, Bosnjën, Bullgarinë, Danimarkën, Francën, Gjermaninë, Keninë, Turqinë dhe Shtetet e Bashkuara.

Denaj dhe Ibrahimaj me subjekte agropërpunuese: Prioritet mbështetja e prodhimit vendas

Industria agropërpunuese kryeson me një sërë investimesh të rëndësishme në të gjithë sektorët e saj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Denaj dhe Ibrahimaj me subjekte agropërpunuese: Prioritet mbështetja e prodhimit vendas

Industria agropërpunuese kryeson me një sërë investimesh të rëndësishme në të gjithë sektorët e saj.