Ekonomia, asi nën mëngë për paqen në Ballkan

Konferenca kombëtare “Italia dhe Ballkani Perëndimor: rritje dhe integrim”, një aktivizim i ri politik të Italisë në rajon

Si të bëheni të pamposhtur!

Arti i të qenit i pamposhtur’ nga filozofi stoik dhe mbreti romak Marcus Aurelius

“Die Welt”: Si e shpëtoi fshehurazi Bullgaria e varfër Ukrainën!

Një hulumtim i medias gjermane “Die Welt” ka sjellë një histori të pazbuluar deri më tani për ndihmën sekrete që Bullgaria-vendi më i varfër i Bashkimit Evropian-ia dha Ukrainës

Lufta e re e klasave

Historia mund të përsëritet në të gjithë botën perëndimore dhe askush nuk e ka treguar më mirë këtë sesa politogu amerikan Majkëll Lind.

Lindja e një rendi të ri botëror energjitik

Sipas Pozsar, Kina dëshiron të rishkruajë rregullat e tregut global të energjisë

Rritja e mediave sociale, kriza e së vërtetës, dhe kaosi i rendit të ri botëror

Autokracitë absolute qeverisin mbi 26 për qind të popullsisë së botës, ndërsa “autokracitë elektorale” mbi 44 për qind të popullatës

Pse Japonia po kërkon aleatë të tjerë ushtarakë përveç SHBA-ve?

Para takimit me presidentin amerikan, Joe Biden, në Uashington, kryeministri japonez, Fumio Kishida, vizitoi Italinë, Francën, Britaninë e Madhe dhe Kanadanë

Cila është gjuha më e vjetër në Europë?

Pas pastrimit të sedimentit dhe papastërtive shekullore, studiuesit zbuluan rreshta teksti të gdhendura në gjithë objektin, të cilin ata e quajtën Dora e Irulegi

E ardhmja e kriptomonedhave mund të jetë si ajo e dinarit irakian

Shumë vite përpara se të shpikej Bitcoin, tregtarët amerikanë u joshën nga narrativa ekonomike e bërë virale, sipas së cilës monedha irakiane ishte një biletë për të shtënë në dorë pasuritë përrallore të Sadam Huseinit pas rrëzimit të këtij të fundit nga pushteti.

OKB-ja dëshiron që të shmangë një Luftë të re të Ftohtë

Për çfarë shërben Organizata e Kombeve të Bashkuara në kohën e një Lufte të Ftohtë?