Erdogan: Nuk ka anëtarësim në NATO për Suedinë!

Deklarata e vjen pas protestës së mbajtur në Stokholm, ku u dogj edhe një kopje e Kuranit, librit të shenjtë të islamit

Me Ronaldon, ambicia gjeopolitike përmes sportit e vendeve të Gjirit nuk fshihet më

Suksesi i Arabisë Saudite për të joshur pesë herë fituesin e Topit të Artë është hapi në realizimin e ambicieve të saj sportive

Uashingtoni dhe Ankaraja përpiqen të afrohen, por përçarjet vazhdojnë

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken priti në Uashington kryediplomatin turk Mevlut Cavusoglu

“Die Welt”: Si e shpëtoi fshehurazi Bullgaria e varfër Ukrainën!

Një hulumtim i medias gjermane “Die Welt” ka sjellë një histori të pazbuluar deri më tani për ndihmën sekrete që Bullgaria-vendi më i varfër i Bashkimit Evropian-ia dha Ukrainës

Dokumentet sekrete, Shtëpia e Bardhë përballë kritikash në rritje

Shtëpia e Bardhë po përballet me një mal kritikash të reja pas njoftimit më të fundit të këshilltarëve ligjorë të Presidentit Biden, se kishin gjetur këtë fundjavë edhe 6 dokumente të tjera të shënjuara si sekrete

Gjenden dokumente të tjera të klasifikuara në shtëpinë e Presidentit Biden

Avokatët e Presidentit Joe Biden gjetën dokumenta të tjera të klasifikuara përveç atyre që ishin njoftuar më parë

Ekspertët e Këshillit Atlantik: Rusia do të shpërbëhet në dhjetë vitet e ardhshme

Sondazhi zbuloi se 40% e ekspertëve parashikuan se Rusia do të shpërbëhej brenda një dekade

Paralajmërimi i zbulimit amerikan: Kina rrezikon të mbizotërojë teknologjitë e përparuara

Zyrtarët amerikanë të zbulimit paralajmëruan jo për herë të parë lidhur me rrezikun që paraqesin ambiciet e Kinës në fushën e inteligjencës artificiale dhe një sërë teknologjish të përparuara.

Udhëheqja amerikane në arenën botërore

Gjashtë muajt e parë të mandatit të Presidentit Joe Biden kanë shënuar rritjen e vlerësimit për udhëheqjen amerikane në arenën botërore. Rritja e vlerësimit vjen pas një rënie rekord gjatë vitit të fundit të administratës së Presidentit Donald Trump, sipas organizatës Gallup, e cila zhvilloi një sondazh me afro 50 vende.

“Lufta e Re e Ftohtë”: Amerika, Kina dhe jehona e historisë

A po hyn bota në një Luftë të re të Ftohtë? Përgjigja jonë është po dhe jo. Por nëse nënkuptojmë një rivalitet ndërkombëtar të zgjatur në kohë, luftërat e ftohta në këtë kuptim janë po aq të vjetra sa vetë historia. Disa u bënë të nxehta, disa jo:asnjë ligjësi nuk e garanton rezultatin përfundimtar.