Arrestohen rreth 70 anëtarë të dyshuar të mafias “Ndrangheta”

“Ndrangheta”, me qendër në rajonin jugor të Kalabrisë, është mafia më e fuqishme siçiliane.


Policia italiane ka arrestuar 68 anëtarë të dyshuar të mafies “Ndrangheta”, thanë sot autoritetet.

“Ndrangheta”, me qendër në rajonin jugor të Kalabrisë, është mafia më e fuqishme siçiliane dhe konkurron në trafikun ndërkombëtar të drogës, me “Comorra” me qendër në Campania.

Disa nga të dyshuarit e arrestuar akuzohen për trafik ndërkombëtar droge me ndihmën e metodave mafioze, ndërsa akuzat e tjera përfshijnë zhvatje dhe sulm.

Shumica e të arrestuarve u është caktuar masa e paraburgimit, ndërsa pjesa tjetër është lënë në arrest shtëpie.

“Gjatë operacionit, anëtarët e shquar të dy klaneve famëkeqe u arrestuan në Cassano allo Ionio, në Kalabri dhe në qytete të tjera në provincën e Kozencës”, sipas raportimeve të medieve.

Dy klanet dikur rivale kishin bërë një pakt vitet e fundit për të ndarë një zonë në provincë për biznesin e tyre të dyshuar kriminal.

Gjithashtu janë sekuestruar pasuri me vlerë rreth 5 milionë euro. /ATSH

Lexo më shumë nga

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.