Ermonela Jaho, “Artiste e vitit 2023″ nga International Classical Music Awards – ICMA

Sopranoja shqiptare u shpall “Artiste e vitit 2023″ nga International Classical Music Awards –ICMA

Trupa policore shqiptaro-amerikane i dhuron 15 mijë dollarë familjes së nënkomisarit Saimir Hoxha

Trupa policore shqiptaro-amerikane i ka ardhur në ndihmë familjes së Saimir Hoxhës, nënkomisarit të Policisë së Lezhës, i cili u vra në krye të detyrës nga 21-vjeçari Aldi Rama, gjatë një aksioni për zbulimin e parcelave me kanabis në Lezhë.

Një shqiptar në krye të projektit që do të transformojë politikat madhore të SHBA-ve

Ish-bosi i kompanisë Google imiton projektin e mendimit politik të kohës së Luftës së Ftohtë – zgjedh Ylli Bajraktarin si Henry Kissinger i kohës sonë

Bledjan Beshiraj, shqiptari që garon në zgjedhjet e ardhshme lokale në Itali

Në zgjedhjet e ardhshme lokale në Itali do të kandidojë edhe një shqiptar. Bëhet fjalë për 38-vjeçarin shqiptar Bledjan Beshiraj.

Zgjedhjet në Gjermani, Lendita Musliu shqiptarja që kandidon për t’u bërë pjesë e Bundestagut

Në zgjedhjet parlamentare në Gjermani këtë vit do të garojnë tre kandidatë shqiptarë.

Përurohet qendra kulturore shqiptare në Nju Jork

Të dielën në lagjen Bronks të Nju Jorkut u përurua qendra kulturore dhe e mirëqenies për komunitetin shqiptaro-amerikan.

Mark Gjonaj dhuron 2.9 milionë dollarë për ndërtimin e sheshit “Nënë Tereza” në New York

Mark Gjonaj, Këshilltari i Bashkisë së New York-ut dha 2.9 milionë dollarë për ndërtimin e sheshit Nënë Tereza në Pelham Parkway, Bronx, New York në një ceremoni madhështore të organizuar nga Famullitari i Kishës Katolike “Zoja e Shkodrës” Dom Pjetër Popaj me rastin e 5-vjetorit të shenjtërimit të Nënë Terezës.

Anita Likmeta, “Unstoppable Women” në inovacion në Itali

Anita Likmeta, sipërmarrëse italo-shqiptare, është vlerësuar si një nga 150 gratë më të fuqishme në inovacion në Itali.

Prof. As. Dr. Fatmir Fezga, shkëncëtari përmetar i “Geophysical Consultant Indipedent” në SHBA

Fatmir Fezga, është anëtar aktiv i dy Shoqatave të mirënjohura profesionale si; “Shoqata Ndërkombëtare e Gjeofizikantëve Eksplorues,” (SEG), dhe “Shoqata Europiane e Gjeoshkencëtarëve dhe inxhinierëve” (EAGE).