Qendra e djathtë shpall fitoren e zgjedhjeve për Parlamentin Evropian

Qendra e djathtë e BE-së festoi fitoren pas rezultateve të përkohshme për zgjedhjet e Parlamentit Evropian

Kryeministri belg jep, pas humbjes së rëndë në zgjedhje

Kryeministri belg, Alexander De Croo njoftoi dorëheqjen pas humbjes së rëndë në zgjedhjet evropiane.

Meksikë, Claudia Sheinbaum gruaja e parë e zgjedhur në postin e presidentit

Në vitin 2018 ajo u bë kryebashkiakja e parë e Meksikos, një post që e mbajti deri në vitin 2023, kur u largua për të kandiduar për presidente.

Parlamenti Evropian, letër Serbisë për shqiptarët e Luginës së Preshevës

Lajmi është bërë i ditur nga deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy familiarët e viktimave të konfliktit izraelito- palestinez.

Meloni: Marrëveshja me Shqipërinë për migrantët frymëzim edhe për vendet e tjera

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni interviste me gazetarin Maurizio Belpietro, në kuadër të eventit ”Il giorno della verita”

“Gati të japim jetën për Kosovën”, Osmani ndan mesazhin e ushtarëve amerikanë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka ndarë në rrjetet sociale një mesazh të ushtarëve amerikanë të Gardës Kombëtare të Teksasit, të cilët kanë shërbyer në Kosovë.

Baku Kryeqyteti Botëror i Sportit për vitin 2026

Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit, është emëruar Kryeqyteti Botëror i Sportit për vitin 2026 nga Federata Evropiane e Kryeqyteteve dhe Qyteteve të Sportit (ACES Europe)

Deklarata Schuman që shënoi Ditën e Evropës

Dita e Evropës, e cila mbahet çdo vit më 9 maj, feston paqen dhe unitetin në Evropë