MPJ: Kina do të marrë masat e duhura për të mbrojtur interesat e ligjshme

Nëse pala filipinase vijon veprimet e njëanshme, Kina do të marrë masat e duhura për të mbrojtur dhe për të vendosur interesat e saj të ligjshme, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Wang Wenbin

Ujërat e Detit të Kinës Jugore, kokë-dhimbja e re e botës

Një nga konfliktet më të njohura në botë, pikërisht, ai që lidhet me Detin e Kinës Jugore mori në ditët e fundit vëmendjen kryesore, duke shmangur deri edhe lajmet e luftës së stërgjatur të Rusisë në Ukrainë, përplasjet Iran-Izrael dhe aksionin në Gaza.

Tradita familjare e trashëguar me një fjalë

Një foto e bërë në mars të vitit 1999 dokumenton historinë e kësaj tradite familjare.

Kryeministri hungarez Viktor Orban jep intervistë ekskluzive për CMG-në

Në kuadrin e vizitës shtetërore të presidentit kinez Xi Jinping, kryeministri hungarez Viktor Orban dha një intervistë ekskluzive në Budapest për Grupin Mediatik të Kinës.

Peng Liyuan dhe bashkëshortja e presidentit hungarez vizitojnë Pallatin Budavari

Bashkëshortja e presidentit kinez Xi Jinping, Peng Liyuan, u ftua të vizitojë Pallatin Budavari në Budapest me bashkëshorten e presidentit të Hungarisë, Anita Herczegh

Peng Liyuan dhe bashkëshortja e kryeministrit hungarez vizitojnë shkollën dygjuhëshe hungarisht-kinezisht

Bashkëshortja e presidentit kinez Xi Jinping, Peng Liyuan, vizitoi shkollën dygjuhëshe hungarisht-kinezisht në Budapest, e shoqëruar nga bashkëshortja e kryeministrit të Hungarisë, Anikó Lévai

Budapest, zhvillohet aktiviteti i shkëmbimeve kulturore me rastin e 75-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Kinë-Hungari

Gjatë vizitës shtetërore të kryetarit të shtetit të Kinës Xi Jinping në Hungari, më 8 maj në Budapest, grupi mediatik i Kinës CMG, bashkë me fondin e mbështetjeve mediatike dhe menaxhimit të pronave të Hungarisë, zhvilluan aktivitetin e shkëmbimeve kulturore, me rastin e 75-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Kinë-Hungari me temën “Miqësia Kinë-Hungari, vazhdimi i një kapitulli të ri”.

Programi “Citimet klasike të parapëlqyera të Xi Jinpingut” transmetohet në median hungareze

Në kuadër të vizitës shtetërore të Presidentit të Kinës Xi Jinping në Hungari, u zhvillua të mërkurën në Budapest ceremonia e nisjes së transmetimit të programit “Citimet klasike të parapëlqyera të Xi Jinpingut” (Versioni Ndërkombëtar), prodhuar nga Grupi Mediatik i Kinës (CMG).

Zhvillohet në Beograd aktiviteti i shkëmbimeve kulturore-njerëzore i CMG-së

Gjatë vizitës shtetërore të Presidentit të Kinës Xi Jinping në Serbi, më 7 maj, sipas kohës lokale, CMG zhvilloi me Radio Televizion e Serbisë (RTS) në Beograd aktivitetin e shkëmbimeve kulturore-njerëzore. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vučić, mbajti një fjalim me video, duke i uruar sukses të plotë aktivitetit.

Programi “Citimet e parapëlqyera letrare të Xi Jinpingut” transmetohet në median serbe

Të martën, gjatë vizitës shtetërore të Presidentit të Kinës Xi Jinping, u mbajt në Beograd ceremonia e promovimit të programit televiziv “Citimet e parapëlqyera letrare të Xi Jinpingut” të prodhuar nga Grupi Mediatik i Kinës. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç mbajti një video-fjalim në ceremoni.