Ambasadori i Holandës, Dr. Vos: “WaterAction”, frymëzues arti i nxënësve në Kavajë

Ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Shqipëri, Dr. Reinout Vos, viziton shkollat e qytetit të Kavajës

Ambasadori i Holandës, Dr. Vos: “WaterAction”, frymëzues arti i nxënësve në Kavajë

Ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Shqipëri, Dr. Reinout Vos, viziton shkollat e qytetit të Kavajës

Edona Bilali: Shqipëria, një treg në zhvillim për teknologjinë dhe inovacionin

“TIRANA – TEL AVIV TECH WEEK”, organizuar në Shqipëri nga Bashkia Tiranë me pjesëmarrjen e ekspertëve nga Izraeli.

Danino takon Canaj, bashkëpunim më të ngushtë mes deputetëve izraelitë dhe shqiptarë

Kryetari i Grupit Parlamentar Izrael-Shqipëri, deputeti Shalom Danino, pret Ambasadorin e Shqipërisë, Dr. Bardhyl Canaj

Aleksandër Moisiu, njeriu që e merrte diellin me vete ngado!

Studiues. Drejtor i Muzeut Historik Kombëtar

Gjena Verdha, gjimnastja e përjetshme!

“Njihuni me Gjenën”, mbetet faqja e parë e librit tim gjigand të gazetarisë, e shtrenjtë dhe e paharruar.

Nxënësit shqiptarë në Konferencën “Model of United Nations” në Athinë

Në emër të Ambasadës Shqiptare në Athinë, aktivitetin e ndoqi Joneda Dodaj, Oficere Koordinuese për Diasporën.

Si u bë vrasës për llogari të Mossadit njeriu i besuar i Hitlerit

Historia e pabesueshme e Otto Skorzeny, nga një nazist i bindur në agjent të shërbimit izraelit

Kur Qazim Mulleti dhe “kolaboracionistët” mbronin hebrenjtë

Si u morën ata në mbrojtje nga Mehdi bej Frashëri, Ibrahim bej Biçaku, Qazim Mulleti, Javer Hurshiti, Engjel Çoba, etj.

Shqiptarja Mira Murati, “truri” i ChatGPT

Revista "Global Woman" ka shkruar një artikull për Muratin, si një grua e suksesshme

Si i përgjonte Sigurimi i Shtetit çiftet në dhomën e gjumit!

Dosja Nr.100, “Tepër Sekret” (datë 29.07.1978) e Drejtorisë së Veçantë të Sigurimit të Shtetit, përmban materialet e një analize sekrete.

Oborri Mbretëror

Komuniteti bektashi shqiptaro-amerikan në Miçigan feston Ditën e Novruzit

Në ceremoninë e një prej festave më të rëndësishme të këtij besimi, mori pjesë edhe Princ Leka II.

Blogu i Dr. Dorian Koçi

Aleksandër Moisiu, njeriu që e merrte diellin me vete ngado!

Studiues. Drejtor i Muzeut Historik Kombëtar

Blogu i Bujar Qesja

Gjena Verdha, gjimnastja e përjetshme!

“Njihuni me Gjenën”, mbetet faqja e parë e librit tim gjigand të gazetarisë, e shtrenjtë dhe e paharruar.

Blogu i Gjeneral Piro Ahmetaj

Një vit rezistencë heroike e Ukrainës!

Ekspert i Sigurisë Kombëtare, Rajonit & NATO-s. Ish-Këshilltar i Presidentit të Republikës së Shqipërisë

Blogu i Monika Stafa

Edhe një herë për Perëndimin!

Ndaj është gjithmonë një mësim i bukur se “Si të udheheqësh”, për të mos bërë më gabimet e së kaluarës

Blogu i Dr. Bledar Kurti

Michelangelo, “Davidi” i Rilindjes që gdhendi historinë!

(Me rastin e 548-vjetorit të lindjes)

Blogu i Eduard Dervishaj

“Guernica”, piktura madhështore e Pablo Picasso, që u frymëzua nga bombardimete e aviacionit gjerman

Guernica, e punuar në Paris në vitin 1937, konsiderohet si një nga pikturat më të rëndësishme të piktorit Pablo Picasso

Barsaletat e Anil Frashëri

Zonja dhe pensionisti!

Barsaletat e aktorit të njohur, Anil Frashëri

Blogu i Kreshnik Kuçaj

1000 eksperimentet sekrete me bunkerët në Shqipëri

Shifra e artikuluar masivisht ka qen 750 mijë. Po a ka pasur realisht Shqipëria 1 bunker për 4 banorë?

Blogu i Lutit

Po sikur të mos jetonim në demokraci?

Sa me fat jemi që jetojmë në demokraci! O sa me fat për besë!..

Këshillat e Be The Change

“Ataket e panikut”- Si krijohen në organizmin njerëzor dhe a janë të rrezikshëm? – Këshillat e “Be the Change”

Qendra e Këshillimi & Psikoterapisë “BE THE CHANGE” - Tiranë

 Loredan Bubani dhe autori i intervistës, Kliton Nesturi

Loredan Bubani, nga Bukureshti në Tiranë: Nermini, dashuria e jetës sime!

Intervistë e pabotuar me Loredan Bubanin. Njeriu i letrave shqipe, i cili u nda nga jeta disa ditë më parë

Kuvendi i Shqipërisë

Nikolla: Shqipëria është mirënjohëse për mbështetjen e Francës!

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla priti një delegacion të Asamblesë Kombëtare të Francës

OSBE në Shqipëri

OSBE: Media të mos nxitet që të shkelë etikën dhe standartet gjatë fushatës zgjedhore

Diplomatë perëndimorë dhe ekspertë vendas diskutuan së bashku mbi financimin e fushatës zgjedhore, gjuhën e urrejtjes, mbi rolin e medias,…

BE

Hohmann: BE, e përkushtuar ndaj Shqipërisë!

Ambasadorja: Me miratimin e marrëveshjes financiare ndërmjet Komisionit Evropian dhe Shqipërisë, ne do të mund të krijojmë më shumë mundësi…

Borrell: Kosova dhe Serbia u pajtuan për zbatimin e planit europian

Pas rreth 12 orë bisedimesh që i cilësoi të vështira, palët janë pajtuar të respektojnë të gjitha pikat e planit…

BALLKAN

Frontex: Imigrantët përdorin kryesisht Ballkanin për t’u futur në BE

Agjencia kufitare e BE-së: Imigrantët dhe azilkërkuesit po përdorin Ballkanin për të kaluar në Europën Perëndimore

Diplo Military

Turqia zhvillon dronin e ri kamikaz “Azab”

Kompania turke e teknologjisë, “Robit Technology” ka zhvilluar një dron të ri kamikaz të quajtur “Azab”

Histori

RED ZONE

Si u bë vrasës për llogari të Mossadit njeriu i besuar i Hitlerit

Historia e pabesueshme e Otto Skorzeny, nga një nazist i bindur në agjent të shërbimit izraelit

Shqiptarja Elena Peshkopia, e para femër në botë me doktoraturë në filozofi

Elena Peshkopia lindi në Venecia në 1646. E ëma e saj ishte Zhaneta Boni (Zanetta Boni). Ndërroi jetë 38 vjeçe.

Holokausti nazist, Dom Shtjefën Kurti i shpëtoi hebrenjtë duke i kthyer në katolikë!

Si famulltar i Kishës Katolike të Tiranës, Dom Shtjefën Kurtit dha kontributin e tij për shpëtimin e hebrenjve

“Mercedes-Benz” dhe gjenialiteti i femrës!

"MERCEDES - BENZ" ja dedikon emrin nje vajze te vogel austriake (me origjine hebreje), Mercedes Jellinek.

“Media For All”: Gazetaria e pavarur ka rëndësi

Morën pjesë mbi 100 gazetarë dhe redaktorë nga i gjithë Ballkani Perëndimor, ekspertë rajonalë dhe ndërkombëtarë

Përmeti, qyteti i bekuar i bukurisë!

Përmeti është shndërruar në një qytetet më të vizituara nga turistët dhe tashmë është një destinacion ndërkombëtar

Traveling Lifestyle: Shqipëria, kjo perlë e fshehur, një nga destinacionet më trendi në Europë në 2023

Ka shumë destinacione evropiane të paprekura, por një vend në lindje është dëshmuar të jetë një nga më të mirët…

Shqiptarja Mira Murati, “truri” i ChatGPT

Revista "Global Woman" ka shkruar një artikull për Muratin, si një grua e suksesshme

“E dashur mam”, faleminderit për çdo sakrificë!

Letër Nënës për 60-vjetorin! - Fjala "nënë" në jetën e çdo personi është e para. Është sinonimi i jetes!