Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Yuri Kim viziton Tropojën në përfundim të detyrës së saj në Shqipëri

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim vizitoi Tropojën për të nisur procesin e lamtumirës në përfundim të…

Begaj uron Erdogan: Miqësia vëllazërore mes Shqipërisë dhe Turqisë do të rritet më tej

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj uroi sot presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan, i cili u rizgjodh president i Turqisë

Kuvendi i Shqipërisë

“Rinia Flet”, Kuvendi mirëpret 170 nxënës nga 16 bashki të vendit

Nën kujdesin e Kryetares së Kuvendit, Lindita Nikolla dhe nën drejtimin e zëvendëskryetares së Kuvendit, Ermonela Felaj, Instituti Parlamentar në…

“Astral Knight 23”, Peleshi: Standardizim i procedurave operacionale me forcat aleate

Stërvitja “Astral Knight 23” po zhvillohet në hapësirën ajrore shqiptare, në kuadër të “Defender Europe 2023”.

Rama: 200 mijë turistë e vizituan Gjirokastrën në 2022

Kryeministri: Sa herë vjen në Gjirokastër shikon gjëra të reja

Krifca: Siguria ushqimore, sipas direktivave të BE-së

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvilimit Rural, Frida Krifca, së bashku me ambasadoren e BE-së, Christiane Hohmann vizituan Institutin e Sigurisë…

Spiro Xhavara, ushtaraku që po bën emër si shkrimtar në Greqi

Ambasada e Shqipërisë në Greqi promovon shqiptarët e suksesshëm në shtetin helen

DashArt.al

“Tirana International Tattoo”, spektakli i tatuve në Pallatin e Kongreseve

Tri ditë show i pazakontë, një organizim i përsosur dhe me tatuazhistë ndërkombëtarë

Bloger.al

“Fashion Panorama – The Italian New Wave”, ekspozita e modës italiane në COD

Ekspozita ofron për shikuesit dhjetë marka që përfaqësojnë tendencat globale në zhvillim.

“Fuqia e parasë”

Kim – Kulturë, Art dhe Muzikë

Gazeta e Përmetit

Dita Europiane e Parqeve, Rama: 21% e territorit shqiptar, zonë e mbrojtur

24 Maji përkujton krijimin e nëntë parqeve të para kombëtare evropiane në Suedi në vitin 1909

Çelnimi i një Pranvere të përhershme!

Me “Sazet e Përmetit” në Festivalin “Ballkan Trafik, Bruksel 2023”

Gazeta e Kelcyres

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Oborri Mbretëror

Ahmet Zogu, kryetari i parë i Kryqit të Kuq Shqiptar

Si sot, më 8 maj 1948, u festua për herë të parë Dita Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq.

Blogu i Saimir Z. Kadiu

Henry Kissinger, diplomati më i madh i Shekullit XX, mbush sot 100 vjeç

Henry Kisinger ka lindur më 27 maj 1923 në Fürth, Bavari (Gjermani), në një familje me origjinë hebraike.

Blogu i Dr. Dorian Koçi

Edward Lear, në territoret e Shqipërisë së sotme

Ditari i Lear “Journal of a Landscape Painter in Albania” është një libër udhëtimi klasik i cili la një gjurmë…

Blogu i Lutfi Dervishi

Letra e Skënderbeut për popullin shqiptar

Porosia ime e fundit për ju sot ka të baj me atdhedashuninë. Duajeni atdheun or shqyptar t'mir.

Blogu i Bujar Qesja

Kastriot Ahmeti, parajsa e teatrit!

U nda nga skena në moshën 37-vjeçare.  Gjithnjë në paqe me dheun e tokës tënde Kaçi!

Blogu i Dr. Monika Stafa

Pse jemi të pabarabartë?

Po çfarë është pabarazia? Nga vjen ky fenomen? Si formohet ai në një shoqëri me një sistem demokratik?

Blogu i Dr. Bledar Kurti

“Darka e Fundit” e Leonardos dhe gostia jote e tradhtisë

Admirojeni “Darka e Fundit,” kryeveprën e Leonardos, e gjeni veten në atë gosti!

Blogu i Mimoza Prifti

Urrejtja është armiku i Paqes!

Mos helmoni mendimet, fjalet dhe veprimet tuaja miq te dashur, absolutisht asgje e mire nuk vjen nga urrejtja.

Blogu i Gjeneral Piro Ahmetaj

Mesazhe nga 78-vjetori i fitores mbi nazifashizmin!

8 Maji permban edhe nje mesazh i fortë për çdo vend të NATO-s, rrjedhimisht edhe për vendin tonë

Blogu i Kreshnik Kuçaj

1000 eksperimentet sekrete me bunkerët në Shqipëri

Shifra e artikuluar masivisht ka qen 750 mijë. Po a ka pasur realisht Shqipëria 1 bunker për 4 banorë?

Blogu i Dr. Blerina Shalari

Kompozitori Endri Sina, kuratori i tingullit fjalësor të teatrit

Tre të katërtat e dramave të vëna në skenën e Teatrit Kombëtarr, pas viteve 2000 flasin për penën e tij…

Sigurimi i Shtetit

Si i përgjonte Sigurimi i Shtetit çiftet në dhomën e gjumit!

Dosja Nr.100, “Tepër Sekret” (datë 29.07.1978) e Drejtorisë së Veçantë të Sigurimit të Shtetit, përmban materialet e një analize sekrete.

Blogu i Eduard Dervishaj

“Guernica”, piktura madhështore e Pablo Picasso, që u frymëzua nga bombardimete e aviacionit gjerman

Guernica, e punuar në Paris në vitin 1937, konsiderohet si një nga pikturat më të rëndësishme të piktorit Pablo Picasso

Blogu i Blerina Bombaj

Pesë perfitime nga konsumi i kuinoas

kuinoa mund te ndihmoj ne permiresimin e nivele te triglicerideve e sheqerit ne gjak.

Këshillat e Be The Change

“Ataket e panikut”- Si krijohen në organizmin njerëzor dhe a janë të rrezikshëm? – Këshillat e “Be the Change”

Qendra e Këshillimi & Psikoterapisë “BE THE CHANGE” - Tiranë

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

OSBE në Shqipëri

Rama takon Glover: OSBE/ODIHR ndihmë të çmuar për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, priti në një shefen e Misionit të Vëzhguesve të OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 14…

BE

Krifca: Siguria ushqimore, sipas direktivave të BE-së

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvilimit Rural, Frida Krifca, së bashku me ambasadoren e BE-së, Christiane Hohmann vizituan Institutin e Sigurisë…

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

BALLKAN

Xhaçka në Bruksel: Stabiliteti në rajon duhet të mbështetet fuqimisht nga BE

Ministrja Xhaçka po merr pjesë sot në takimin informal të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE me ministrat…

Diplo Military

Peleshi: Stërvitja “Immediate response 23”, shfaqje e jashtëzakonshme e gatishmërisë ushtarake

Stërvitja “Defender Europe ’23” që po zhvillohet në 5 baza ushtarake në të gjithë vendin tone

Histori

RED ZONE

Ish-spiunët e Mossad “pushtojnë” Hollivudin

Agjencia SPY LEGENDS është themeluar nga ish-agjenti i Mossad, Avner Avraham

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Holokausti nazist, Dom Shtjefën Kurti i shpëtoi hebrenjtë duke i kthyer në katolikë!

Si famulltar i Kishës Katolike të Tiranës, Dom Shtjefën Kurtit dha kontributin e tij për shpëtimin e hebrenjve

Gonxhja: Adresim i sfidave të transportit rrugor me modelet më të avancuara digjitale

Drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor, Blendi Gonxhja mori pjesë në workshop-in e EU4LEA (Bashkimi Evropian…

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.

Përmeti, qyteti i bekuar i bukurisë!

Përmeti është shndërruar në një qytetet më të vizituara nga turistët dhe tashmë është një destinacion ndërkombëtar

Rama: 200 mijë turistë e vizituan Gjirokastrën në 2022

Kryeministri: Sa herë vjen në Gjirokastër shikon gjëra të reja

Zgjedhjet parlamentare në Greqi, flasin kandidatët shqiptarë

Në prag të zgjedhjeve parlamentare që mbahen të dielën në Greqi dy kandidatët shqiptarë Fatos Malaj dhe Pati Vardhami thonë…

Yuri Kim viziton Tropojën në përfundim të detyrës së saj në Shqipëri

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim vizitoi Tropojën për të nisur procesin e lamtumirës në përfundim të…