60 viktima nga sulmi kamikaz në një xhami në Afganistan

Një sulm kamikaz la të paktën 60 persona të vdekur dhe 107 të tjerë të plagosur në Kunduz të Afganistanit. Raportohet se sulmi ndodhi në një xhami Shiite.

Mbërrijnë në Shqipëri edhe 259 afganë të tjerë

Të tjerë qytetarë nga Afganistani kanë mbërritur në vendin tonë. Lajmin e ka bërë të ditur, ministjra e Jashtme, Olta Xhaçka, e cila ka publikuar edhe fotot e tyre.

Talibanët: Nuk ka al-Kaida apo Shtet Islamik në Afganistan. CIA mendon ndryshe

Grupi taliban ka hedhur poshtë si “propagandë të pabazë” shqetësimet amerikane se al-Kaida, apo militantët e lidhur me grupin terrorist të Shtetit Islamik me bazë në Lindjen e Mesme, kanë një prani në Afganistan.

Xhaçka: Afganët janë të mirëpritur për të qëndruar përgjithmonë në Shqipëri

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, u shpreh se faturën financiare për refugjatët afganë do ta paguajnë partnerët.

Blinken: Talebanët përballë presionit ndërkombëtar për të lejuar evakuimet

Blinken tha se në Afganistan besohet të ketë ende rreth 100 shtetas amerikanë, disa prej të cilëve afgano-amerikanë.

“Strehimi i afganëve”/ Blinken telefonon Kurtin: Falëminderit popullit të Kosovës!

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka dhënë detaje për bisedën e sotme telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

Strehoi afganët, SHBA: Shqipëria, mike e Amerikës

Ambasadorja Yuri Kim ka shpërndarë në faqen zyrtare në Twitter deklaratën e Departamentit Amerikan të Shtetit.

Papa Françesku: Lutem që shumë vende të mirëpresin dhe mbrojnë afganët!

Papa Françesku u bëri thirrje vendeve që të pranojnë refugjatët afganë të cilët janë në kërkim të një jete të re.

Fondacioni që drejton i nxori nga Afganistani, gazetarja e BBC takon në Lezhë vajzat afgane

Gazetarja dhe prezantuesja e njohur e BBC World News, Yalda Hakim, është takuar në Lezhë me vajzat afgan

Protesta, talebanët qëllojnë me armë dhe shpërndajnë me gaz lotsjellës gratë

Gratë afgane kanë mbajtur protesta gjatë dy ditëve të fundit, duke kërkuar barazi, drejtësi dhe demokraci.