Nazmi Hoxha, piktori i ëndrrave

Artisti tropojan me banim në SHBA hap ekspozitë në COD: “Dreams within a dream”. Kuratore është Eridana Çano.

Instalacioni “Terminali për Tiranën”, Gonxhja: Tregues i zhvillimit ndërkulturor

“Terminal për Tiranën” është instalacioni artistik unik, i vendosur në hyrje të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, nga artistja polake Karolina Halatek

“Kërcimi i hutave”, fotografi Jetmir Troshani merr Çmimin e Parë Ndërkombëtar të “FIOF 2024”

Shkodrani e fitoi në kategorinë Fotografia e Natyrës dhe Jetes së Egër nga Fondi Internacional për Fotografinë (FIOF)

Shqipëria në Bienalen Ndërkombëtare të Artit në Venecia me veprat e artistes Iva Lulashi

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja ka pritur në takim artisten Lulashi së bashku me ekipin.

Përkujtohet sot “ati i pikturës bashkëkohore shqiptare”, Vangjush Mio

Sot është 133-vjetori i lindjes së Vangjush Mio, i cilësuar si “ati i pikturës moderne e bashkëkohore shqiptare”. Ai lindi në 5 mars të vitit 1891, në Korçë.

Tupja rrëfehet “Mes dy botëve”: Shqipja rrezikon zhdukjen si latinishja dhe greqishtja e lashtë

I ftuar në “Mes dy botëve” të Helidon Halitit në RTSH, Edmond Tupja jep alarmin e zhdukjes së gjuhës sonë si pasojë e globalizimit.

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

“Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë…”

“Ngjyrat Dardane”, ekspozitë mbarëkombëtare në Prishtinë për Ditën e Kosovës

Ekspozita bën bashkë artistë nga Shqipëria, Kosova dhe shqiptarë nga Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi.

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Bojken Lako “rrëfen mëkatet” tek Helidon Haliti

I lirë, kontrovers, atipik dhe gjithmonë “brenda në kohë“