Shkatërrohet shtëpia madhështore e Al Capone, sundimtarit të perandorisë së krimit

Vlera e shtëpisë gjigande ishte 15.5 milionë dollarë. Al Capone e bleu atë në 1928 për 40,000 dollarë

Arrestohen rreth 70 anëtarë të dyshuar të mafias “Ndrangheta”

“Ndrangheta”, me qendër në rajonin jugor të Kalabrisë, është mafia më e fuqishme siçiliane.

Si po e luftojnë terrorizmin shërbimet inteligjente izraelite

Terrorizmi ka qenë dhe mbetet një nga sfidat më të mëdha ndërkombëtare.

Mori miliona dollarë nga mafia, SHBA shpall fajtor ish-ministrin meksikan

Një gjykatë amerikane ka dënuar sot ish-ministrin e Sigurisë në Meksikë për trafik droge.

Gabimi fatal i “Kumbarit” të mafias Cosa Nostra

Matteo Messina Denaro, u arrestua në moshën 60-vjeçare më 16 Janar të këtij viti. Ai kaloi 30 vite në arrati

Zbulohet “bunkeri i blinduar” i Matteo Messina Denaro, kryemafiozit të Cosa Nostra

Dhoma sekrete ishte e fshehur pas një gardërobe të mbuluar me rroba

Ngritja dhe rënia e Yakuza, mafias së frikshme japoneze

Dënimet më të gjata me burg dhe konfiskimi i aseteve, demotivuan rekrutët e mundshëm dhe sollën tkurrje të radhët e organizatës

Arrestimi i Matteo Messina Denaro “tërmet” për mafian, por “Cosa Nostra” është ende e fortë

Të dhënat që dëshmojnë vrasjet që ka kryer Matteo Messina Denaro janë të mjaftueshme për të mbushur një varrezë

“Ia arritëm, Xhovani… Pas 30 vitesh!!!”, letra që u la mbi varrin e Falkones pas arrestimit të bosit të Cosa Nostra

Pas arrestimit të bosit të Cosa Nostra, Matteo Messina Denaro dikush la një letër mbi varrin e Giovanni Falcone, në kishën e San Domenico-s në Palermo.

Si shpëtoi për 30 vjet Matteo Messina Denaro, kryemafiozi i Cosa Nostra

Kreu i Cosa Nostra-s dhe i arratisuri kryesor italian nuk gjendej prej 30 vitesh, edhe pse tashmë diheshin shumë gjëra për të.