Koncert në Universitetin e Arteve me krijimtarinë e zgjedhur të Vasil Toles

Koncerti u organizua nga Akademia e Artit dhe Trashëgimisë-ODEA me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës dhe në bashkëpunim me Fakultetin e Muzikës në Universitetin e Arteve.

Rama: Java e Kulturës Italiane, aperitivi kulturor që nuk duhet humbur

Tirana, Shkodra, Vlora, Berati, Gjirokastra e Përmeti do të mirëpresin Javën e Kulturës italiane.

Rikthehet Festivali Folklorik Kombëtar

Festivali Folklorik Kombëtar kthehet në Gjirokastër pas 8 vitesh dhe do të ketë më shumë se 1200 pjesëmarrës

Mbrëmje magjike në stadiumin “Air Albania” me muzikalin “Notre-Dame de Paris”

Muzikali “Notre Damme de Paris” është i shkruar nga muzikanti Riçardo Cocciante dhe tekstshkrues është Luc Plamondo

“Kompleksiteti i thjeshtësisë”

(Shënim për interpretimin e koncertit nr 2 për piano dhe orkestër të Frederik Shopen nga pianist Dhurata Lazo dhe orkestra ““Simfonietta Vidin”, Bullgari)

Dita Europiane e Parqeve, Rama: 21% e territorit shqiptar, zonë e mbrojtur

24 Maji përkujton krijimin e nëntë parqeve të para kombëtare evropiane në Suedi në vitin 1909

Gjiknuri në Azerbajxhan: Shqipëria, i vetmi vend në botë që prodhon 100% energji të rinovueshme

Damian Gjiknuri mori pjesë sot në konferencën e organizuar në Azerbajxhan, mbi rolin e parlamenteve në promovimin e sigurisë dhe stabilitetit përmes ekonomisë së gjelbër, lidhjes dhe zhvillimit të qëndrueshëm.

Vllaznia e femrave kurorëzohet kampione për herë të dhjetë

Vllaznia e mbylli kampionatin në kuotën e 54 pikëve pas 18 javëve të zhvilluara, ku ka njohur vetëm fitore, asnjë humbje dhe asnjë barazim.

Rita Petro: “Lirika ime jeton nën mbretërimin e pasionit”

Intervista per “Albania Letteraria” e poetes Rita Petro për Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino.

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim”

Duke kujtuar Ernest Koliqin, gjeniun e letrave shqipe të viteve 30′ në 120-vjetorin e lindjes