Begaj takon Escobar: Shqipëria, aleate e besueshme e SHBA-ve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, u takua edhe me Zëvendës Ndihmës Sekretarin amerikan të Shtetit, Gabriel Escobar.

Veliaj në forumin e urbanistëve në SHBA: Tirana një qytet i mirë edhe për fëmijët

Veliaj foli në një panel me urbanistin e mirënjohur kanadez, Gil Penalosa, ndër 100 urbanistët më të mirë në botë,

Konferenca e 7-të shkencore në kuadër të Procesit të Berlinit në Tiranë

Dita e dytë e konferencës së 7-të shkencore të përbashkët të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, nisi me një takim me mediet

574 ditë nga nisja e luftës në Ukrainë, Shkurov: Besojmë tek drejtësia

Kuvendi i Shqipërisë në bashkëpunim me Ambasadën e Ukrainës në Tiranë zhvilluan sot një aktivitet në kuadër të edicionit të 18-të të Festivalit Ndërkombëtar të filmit për të Drejtat e Njeriut.

Rama: Shqipëria do të qëndrojë përkrah dhe me Ukrainën

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot nga selia e OKB-së në Nju-Jork, se “Shqipëria e ka bërë zgjedhjen e saj që të ngrihet e të qëndrojë për paqen, zhvillimin e përparimin; të qëndrojë në krah të të agresuarit dhe jo agresorit; të qëndrojë përkrah dhe me Ukrainën”.

Rama në Këshillin e Sigurimit: Rusia ka keqpërdorur pavarësinë e Kosovës

Rama: Rusia e të tjerë janë përpjekur ta përdorin apo më shumë ta keqpërdorin realitetin e ndryshuar në Ballkanin Perëndimor

Rama drejton Debatin e Nivelit të Lartë në Këshillin e Sigurimit të OKB

Në tryezë marin pjesë Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe 50 krerë shtetesh.

Rama: Do të shfrytëzojmë takimin që Rusia të pranojë marrëveshjen për grurin

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediet para nisjes së Debatit të Hapur të Nivelit të lartë në Këshillin e Sigurimit, ku për të dytën herë Shqipëria mban Presidencën

Rama do të drejtojë seancën në Këshillin e Sigurimit: Prioritet paqja e siguria, debat për luftën në Ukrainë

Kryeministri Edi Rama e cilësoi mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, si takimin më të rëndësishëm për Ukrainën që prej fillimit të pushtimit në shkallë të gjerë nga Rusia.

Begaj takim me zv.presidentin e KE-së, Borrell

Në kuadër të pjesëmarrjes në javën e nivelit të lartë të Sesionit të 78-të të Asamblesë së Përgjithshëm të OKB-së, Presidenti Bajram Begaj zhvilloi një takim me Përfaqësuesin e Lartë dhe zëvendëspresidentin e Komisionit Evropian, Josep Borrell.