Peleshi: KAYO, shoqëria e parë shtetërore për prodhimin dhe tregtimin e armëve

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi deklaroi sot se, krijimi i shoqërisë KAYO, i jep mundësi shtetit të bëhet pjesë e industrisë ushtarake

Peleshi: Efektivët e Batalionit Komando, nivel të lartë përgatitjeje në stërvitjen ujore “Pashalimani 24”

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ndau foto nga kjo stërvitje, teksa theksoi se, efektivët e Batalionit Komando po tregojnë nivel të lartë përgatitjeje.

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, që do t’i jepte zgjidhje konfliktit të ngrirë mes dy vendeve

Këshilli i BE-së, 13 milionë euro në mbështetje të Forcave të Armatosura shqiptare

Këshilli Europian miratoi sot një masë ndihme në kuadër të Mekanizmit Evropian të Paqes me vlerë 13 milionë euro, me qëllim rritjen e efektivitetit operacional të Forcave të Armatosura Shqiptare

Peleshi: Shqipëria e angazhuar në përmbushjen e detyrimeve me aleatin strategjik, SHBA

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi takim me Ndihmëssekretaren për Politikën e Mbrojtjes dhe të Jashtme, në Departamentin Amerikan të Shtetit, Jessica Lewis

Ermonela Jahon vlerësohet me medaljen “Kalorës i Urdhrit të Arteve dhe Letrave” në Francë

Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho, ka performuar në operat me prestigjioze të botës

Shqipëria, Italia, Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut nënshkruajnë dokumentin për Lëvizshmërinë Ushtarake në Korridorin e VIII

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi nënshkroi gjatë punimeve të Samitit të NATO-s në Uashington, Letrën e Qëllimit për sigurimin e Lëvizshmërisë Ushtarake përgjatë Korridorit VIII Pan-Europian,

Helikopterët Black Hawk fluturojnë për herë të parë me pilotë shqiptarë

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka ndarë pamje nga fluturimi i pilotëve shqiptarë me helikopterët e tipit Black Hawk UH-60A+.

Peleshi: Nënkoloneli amerikan Adrian Liptrot, kontribut në forcimin e bashkëpunimit

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi vlerësoi nënkolonelin amerikan Adrian Liptrot për kontributin e tij të rëndësishëm në krye të Zyrës së Bashkëpunimit të Mbrojtjes në Tiranë.

Balla takon në Uashington lushnjarin e shpallur “Mjeku më i mirë i Amerikës”

Gentian Toshkëzi, pinjoll i një familje atdhetare myzeqare, është shpallur si “Mjeku më i mirë i Amerikës” (America’s Best Doctor).