“Zelosos por Buenas Renovables”: Tirana, kryeqyteti mbresëlënës i Shqipërisë

E përditshmja meksikane: Shqipëria njihet për peizazhet e saj mahnitëse

“Hospitality Net”: Shqipëria mes 10 destinacioneve më unike për 2024-n

Revista amerikane e udhëtimeve “Hospitality Net”: Shqipëria, xhevahiri i Ballkanit

Në shtëpinë e ‘armikut’: Studentët shqiptarë në perëndim, 1970-1990

Studentët që studionin jashtë, njeriu i ri socialist, kuadrot e formuara jashtë, mekanizma kontrolli politik. Ky artikull është marrë nga revista Memoria, nr.2, 2022, botim i Institutit të Studimeve për Krimet dhe Pasojave të Komunizmit

3 vjet Infoweb TV!

Sot 3 vjet me vonë INFO renditet mes 30 mediave dixhitale më të rëndësishme në vend.

“HistMag”: Berati një ndër perlat e Shqipërisë

Berati, një qytet muze është një perlë e Shqipërisë dhe një nga qytetet më të vjetra të vendit i quajtur “Toka e Shqiponjave”, shkruan Magdalena Mikrut-Majeranek në një artikull të botuar në të përditshmen polake “HistMag”.

Tirana e preferuar nga turistët në çdo skaj

Përveç pjesës urbane, vizitohet edhe zona periferike e Malësisë

Zbulohet për herë të parë në Durrës një banjë e shekullit të gjashtë

Transformimi i “Forumit Bizantin” nga një hapësirë tregtare në një hapësirë banimi, me nivel elementar ndërtimi, ka fshehur në rrënoja gjurmët e banesave të ngritura aty. Për herë të parë arkeologët kanë zbuluar ambientin e një banje që i përket fundit të shekullit VI, duke dëshmuar për nivelin e jetesës dhe kushtet e higjienës.

Në Lin të Pogradecit është zbuluar vendbanimi më i vjetër në Europë

Sipas analizave laboratorike mbetjet e drurit të shtëpive të zbuluara në ujë datojnë rreth viteve 6000 deri në 5800 para Krishtit.

”Libero” – Edi Rama, artisti i famshëm që punon si kryeministër

Harmonizimi i ngjyrave të gjetura nga Rama dhe rivitalizimi i Tiranës fillon nga ajo periudhë.

”La Stampa” – Edi Rama: Meloni është një mike dhe aspak një rrezik fashist!

Kryeministri Edi Rama gjatë një interviste për median italiane “La Stampa” u prononcua mbi vizitën e homologes italiane Giorgia Meloni në bregdetin e Vlorës.