Nisma “Studio në Shqipëri”, Manastirliu: Universitetet shqiptare partneritete me institucione prestigjioze europiane

“Studio në Shqipëri” është nisma e re e Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, në bashkëpunim me universitetet për të informuar maturantët mbi potencialin dhe mundësitë që ofrojnë programet e studimit.

Kampusi i UNED në Gjirokastër, Manastirliu: Alternativë e re studimi me standarde europiane

UNED është universiteti publik kryesor i edukimit në distancë në Spanjë.

Manastirliu: Projekt për hapjen e programeve “Bachelor” të UTC Francë në Tiranë

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu zhvilloi një bashkëbisedim me drejtoren e Universitetit të Teknologjisë së Compiegne (UTC) të Francës, Claire Rossi dhe stafin e saj.

Manastirliu: Rritje pagash edhe për punonjësit e sigurisë në shkolla

Janë 30 mijë punonjës, që nga cikli parashkollor, të cikli fillor, ai 9-vjeçar, i mesëm, mësues të arsimit profesional, si dhe staf jo mësimor që përfitojnë nga skema e re e rritjes së pagave.

Manastirliu: Tre paga më shumë në vit për mësuesit, dyfishuam edhe pagesën për kualifikim

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Ogerta Manastirliu, bashkëbisedoi me mësuesit e gjimnazit “Partizani” në Tiranë për rritjen historike të pagave.

Shkolla Verore “Jam Shqiptar”, Manastirliu pret nxënës të diasporës në Itali

Ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu priti sot 20 fëmijë shqiptarë të shkollave të gjuhës shqipe në Itali, të cilët do të jenë pjesë e Shkollës Verore “Jam Shqiptar”.

Manastirliu: 500 mijë euro investime për infrastrukturën e kërkimit shkencor në Universitetin e Mjekësisë

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu, ishte në Universitetin e Mjekësisë Tiranë për përurimin e dy investimeve të rëndësishme të financuara nga Ministria e Arsimit dhe Sportit, përmes Agjencisë Kombëtare të Kërkimit Shkencor.

Manastirliu: Shqipëri-Azerbajxhan, mundësi të reja bashkëpunimi në arsim

Në takimin e Komitetit të Përbashkët mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit sot në Baku, ishte e pranishme edhe ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu.

Manastirliu në Universitetin “Aleksandër Xhuvani”: Mbi 1600 mësues po trajnohen në Elbasan

Universiteti i Elbasanit mbulon trajnimet e mësuesve nga qytetet Peqin, Belsh, Gramsh, Librazhd, Cërrik, Elbasan, Dimal, Skrapar, Poliçan, Kuçovë dhe Berat.

Manastirliu: Tirana, kryeqendra e diskutimeve për të ardhmen e arsimit të lartë europian

Në Tiranë po zhvillohet prej ditës së djeshme, Konferenca Ministeriale e Zonës Europiane e Arsimit të Lartë, që mbahet për herë të parë në rajon.