Qeveria Mitsotakis i mbijeton mocionit të mosbesimit

Nga 300 të pranishmit në sallë votuan pro vetëm 141 ligjvënës, numër i pamjaftueshëm për të rrëzuar qeverinë.

Kushte jo të lehta për Ballkanin për të siguruar paratë nga BE-ja

Kjo paketë është e veçantë, krahas fondeve që tashmë janë në dispozicion në kuadër të programeve të para-anëtarësimit, të njohura me shkurtesën IPA.

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Koopman: Vendet e rajonit, ndryshime ambicioze në legjislacion për përafrim me BE

Samiti BE-Ballkani Perëndimor mbi Planin e Rritjes dhe Konvergjencës me fokus integrimin e Ballkanit Perëndimor drejt Bashkimit Evropian

Varhelyi: Plani i ri i rritjes i BE-së mund të dyfishojë ekonomitë e Ballkanit Perëndimor

Plani i ri i Zhvillimit të Bashkimit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor do të nxisë dyfishimin e zhvillimit ekonomik të këtyre vendeve brenda dhjetë viteve.

Erdogan, videomesazh për samitin e Ukrainës në Tiranë: Zgjidhje me diplomaci, mundësi dialogut

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, iu drejtua me një videomesazh përshëndetës samitit Ukrainë – Europa Juglindore, që zhvillohet sot në Tiranë

Xhaferi: Prioritet aleanca me SHBA, BE dhe NATO

Shqiptari Talat Xhaferi ka marrë sot detyrën e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut.

Talat Xhaferi sot merr detyrën si kryeministër i Maqedonisë së Veriut

Për herë të parë në histori, sot në zyrën e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut do të jetë një shqiptar

Maqedoni e Veriut, Pendarovski i dorëzoi mandatin Xhaferit për formimin e qeverisë teknike

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i dorëzoi Talat Xhaferit mandatin për formimin e qeverisë teknike, transmeton Anadolu.

Integrimi i rajonit, O’Brien: Nuk ka të drejtë për veto për shkak të çështjeve dypalëshe të pazgjidhura

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien mori pjesë sot në konferencën “Plani i Rritjes së Ballkanit Perëndimor dhe Integrimi më i Shpejtë në BE” në Shkup