Henry Kissinger, diplomati më i madh i Shekullit XX, mbush sot 100 vjeç

Henry Kisinger ka lindur më 27 maj 1923 në Fürth, Bavari (Gjermani), në një familje me origjinë hebraike.

Qeveria “Mehdi Frashëri”, qeveria e intelektualëve

Mehdi Frashëri vdiq në Romë 60 vjet më parë, më 25 maj 1963

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim”

Duke kujtuar Ernest Koliqin, gjeniun e letrave shqipe të viteve 30′ në 120-vjetorin e lindjes

Bashkim Muhedini, portieri legjendë i Partizanit dhe trajneri i “24 Majit” të Përmetit

Portieri shtatlarte i Partizanit lindi me 16 prill 1948 ne Koblare te Frasherit, Permet

Pablo Picasso, babai i kubizmit

Pablo Picasso ishte jashtëzakonisht pjellor në artin e tij, krijoi rreth 50 mijë vepra

Abduharrim Buza, artisti që pikturoi nudon e parë në Shqipëri

Abdurrahim Buza mund të konsiderohet një Henri Matisse shqiptar.

Vdekja e mistershme e djalit të Stalinit

Sipas dokumentave gjermane ai u vra nga rojet e kampit te perqendrimit Sachsenhausen, me 14 prill 1943.

Dita Botërore e Poezisë, poezi të zgjedhura nga Kadare te Londo, nga Arapi tek Agolli

15 poezi të mrekullueshme nga 15 poetë të medhenj shqiptarë

Fundi i merituar i kriminelit nazist Adolf Eichmann

Eichman u lind, 117 vjet më parë, 19 mars 1906. U kap nga MOSSAD. U var më 1 qershor 1962 në Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

54 vjet me pare, me 17 mars 1969 ajo u be e para kryeministre grua e Izraelit dhe e vetmja deri me sot.