Kosova vlerësim të veçantë në La Biennale di Venezia 2024, Gonxhja: Krenarë!

Doruntina Kastrati dhe instalacioni skulpturor “Heshtjet Kumbuese të Metalit dhe Lëkurës” u nderua me “Mirënjohje të Veçantë për Përfaqësim Shtetëror” në ceremoninë e edicionit të 60-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Artit — La Biennale di Venezia 2024.

Shqipëria në Bienalen e Venecias me veprën e artistes Iva Lulashi, “Love as a Glass of Water”

Pavijoni i Shqipërisë përfaqësohet nga artistja shqiptare Iva Lulashi, me projektin “Love as a Glass of Water”, mundësuar nga Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit.

Shqipëria në Bienalen Ndërkombëtare të Artit në Venecia me veprat e artistes Iva Lulashi

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja ka pritur në takim artisten Lulashi së bashku me ekipin.

“Udhëtim në Japoni”

Ambasada japoneze në Shqipëri në bashkëpunim me bashkinë Shkodër dhe bibliotekën publike “Marin Barleti” organizuan ekspozitën fotografike “Udhëtim në Japoni”.

Inagurohet ekspozita “Paolo Rossi, një djalë i artë dhe legjendat e futbollit”, Presidenti Duka: Figurë e pavdekshme, kontribues i madh i futbollit italian

Në ceremoninë ishin të pranishëm Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, Kryeministri Edi Rama, Ambasadori Italian në Shqipëri, Fabrizio Bucci.

Gonxhja: Artistja Iva Lulashi do të përfaqësojë Shqipërinë në Bienalen e Venecias

Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit mundësoi projektidenë “Love as a Glass of Water”.

Ekspozita “MURI” në Galerinë “Vilson Kilica”

Ky është edicioni i 5-të i saj. Ekspozita do të jetë e hapur nga 10 shkurti deri më 20 shkurt 2024.

Blerta Kambo, “Man of the castle”

COD e nisi sezonin për vitin 2024 me çeljen e ekspozitës bashkëkohore “Man of the castle” nga artistja Blerta Kambo

“Udhët V”, 19 pedagogë të Fakultetit të Arteve të Bukura ekspozojnë në Galerinë FAB

Kjo është pjesa e dytë e edicionit të 5-të të kësaj ekspozite. E hapur deri, më 20 janar 2024.

Veprat e piktorëve ekspozohen në galerinë “Edward Lear” në Berat

Kjo ekspozitë do të qëndrojë e hapur deri në 21 janar 2024 në qytetin e një mbi një dritareve.