“Udhëtim në vendin e shqiponjave”

“Udhëtim në vendin e shqiponjave” është historia e Shqipërisë e një populli të madh, njerëzve të traditave.


Nga Giuseppe Iannini

“Udhëtim në vendin e shqiponjave” është historia e Shqipërisë e një populli të madh, njerëzve të traditave.

Historia do t’ju tërheqë në të, duke bërë që përralla të lexohet në një takim; do t’ju bëjë të emocionuar, të zemëruar, skeptik, por mbi të gjitha do t’ju lejojë të njihni realitetet e ndryshme që ekzistojnë në këtë komb fantastik.

Vetëm uria për kuriozitet do të na bëjë të pasur!

Ato pulëbardha që nuk kanë një destinacion ideal dhe që udhëtojnë vetëm për të udhëtuar, nuk arrijnë askund dhe shkojnë ngadalë.

Ata, nga ana tjetër, që aspirojnë për përsosmëri, edhe pa ndërmarrë një udhëtim, mbërrijnë kudo dhe menjëherë.

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…