Kompanitë teknologjike izraelite po e bëjnë botën më të mirë

Hillel Fuld vlerësohet si një nga blogerët më të mirë në botë. Ai bashkëpunon me Google, Microsoft, Oracle, etj


Nga Hillel Fuld, The Jurasalem Post

Nëse lexoni këtë blog ose nëse keni lexuar artikujt e mi të mëparshëm, mund të keni vërejtur një model. Çfarë bën një robot për të moshuarit, një platformë për vullnetarizëm global dhe një teknologji 3D hologrami për kirurgët? Ndikimi, kë është. Ndikimi global. Këto janë të gjitha kompanitë izraelite të përqendruara në ndërtimin e teknologjisë me ndikim, dhe që po e bën botën një vend më të mirë.

Gjenetika + nuk ndryshon, përveç se është, për dy arsye kryesore. E para, është se kompania është duke marrë një problem shumë më shumë tabu se sa kompanitë që kam paraqitur më parë. E dyta, është se ato janë vetëm fillimi dhe kanë një rrugë të gjatë përpara tyre. Por, megjithëse zgjidhja e tyre ende nuk është në treg, mendova se ishte e rëndësishme ta theksonim atë, si për rëndësinë e saj dhe për shkak se kjo kompani, edhe një herë, ilustron vetëm se sa efektiv është teknologjia izraelite në shkallë globale.

Shëndeti mendor është një temë që shumë njerëz diskutojnë, por ajo që pak njerëz dëshirojnë të flasin. Më shumë se 300 milionë njerëz vuajnë nga depresioni i madh. Robin Williams, Marilyn Monroe dhe Anthony Bourdain janë vetëm disa nga njerëzit e famshëm që kemi humbur në këtë sëmundje të tmerrshme. Jam i sigurt, se kushdo që të jeni dhe kudo që i lexoni këto fjalë, ju njihni dikë që vuan nga depresioni ose sëmundje të tjera mendore.

Vetëm në SHBA, 17.3 milionë individë pësuan një episod depresiv në 2017, 7.1% të popullsisë. Deri në 15% e këtyre njerëzve janë të prirur të kryejnë vetëvrasje gjatë jetës së tyre. Për të trajtuar depresionin, një mjek mund të zgjedhë midis një prej më shumë se 70 medikamenteve të ndryshme. Një të tretën e kohës, një pacient nuk do të përgjigjet pas dy raundeve të trajtimeve të ndryshme të drogës. Ata pacientë janë referuar si “jo-responders” (që nuk kthejnë përgjigje). Si çdo medikament që, merr javë ose muaj për të testuar, pacientët humbasin muaj deri në vitet e jetës së tyre në kërkim të ilaçit të drejtë, dhe që kushton ofruesve të kujdesit shëndetësor amerikan 26.1 miliardë dollarë në vit.

Hapi i parë në zgjidhjen e ndonjë problemi ishte për të shpërndarë atë, që është pikërisht ajo që themeluesit e Genetika+ e bënë. Problemi kryesor në trajtimin e depresionit, siç më shpjeguan mua, është se ndërsa barnat janë në dispozicion për depresion, pacientët nuk po marrin barnat që janë optimale për ta.

A mund të imagjinoni të shkoni te mjeku juaj për dhimbje koke apo të ftohtë, vetëm të thuhet se nuk e ka idenë se çfarë është ilaçi i duhur për ju dhe se duhet të eksperimentoni me disa që të dini se cili funksionon? A nuk duhet të ndodhë kjo provë në një laborator dhe jo në trupin tuaj?

Genetika + po zhvillon një test të personalizuar për të ndihmuar mjekët të zgjedhin barnat e duhura për secilin pacient. Për ta bërë këtë për herë të parë, kompania po merr mostrën e gjakut të pacientit dhe gjeneron platformën e saj të shqyrtimit qelizor për secilin pacient dhe teston çdo test të drogës kundrejt këtij modeli. Ata e kombinojnë këtë me sfondin gjenetik të pacientit dhe historinë e pacientit për të siguruar një parashikim të besueshëm dhe të saktë të asaj që është e përshtatshme për pacientin. Fillimisht, Genetika + do ta ofrojë testin e saj tek mjekët amerikanë, por pastaj synon të zgjerohet në vende të tjera. Kompania po zhvillon gjithashtu tubacione me partneritete farmaceutike për shoqërimin e zhvillimit të drogës.

Tani kujdesi shëndetësor është një industri e vështirë në përgjithësi, dhe siç thashë, kompania ka një rrugë të gjatë përpara. Duke thënë se, si çdo sipërmarrje, është e rëndësishme të shohësh se çfarë po bën tregu, cilët janë konkurrentët dhe në rastin e Genetika +, tregu është, siç themi në botën e teknologjisë, i pjekur për përçarje.

Kompetitorët janë përqendruar në shënuesit gjenetikë të cilët ju tregojnë se cilat ilaçe mund të procesojnë mëlçinë, por jo atë që po ndodh në trurin e pacientit. Shkalla e suksesit të tyre në provat klinike qëndron në vetëm 15%. Genetika + po ofron një zgjidhje më të plotë duke kombinuar sfondin gjenetik me historinë e pacientit dhe leximet e tyre biologjike.

Kompania ka ngritur një financim fillestar prej $ 1.4 milion nga Meron Capital, Jumpspeed Ventures, Sapir Venture Partners, një engjëll – Hoëard Morgan, themelues i First Round Capital në SHBA – dhe së fundi, Autoriteti i Inovacionit të Izraelit. Ata janë të bazuara në objektet BioGiv të kampusit të Universitetit Hebraik, ku është duke u zhvilluar një test klinik retrospektiv për të demonstruar rezultatet e tyre të pacientëve. Ata do të përfundojnë këtë gjykim klinik retrospektiv në fund të vitit 2020 dhe synojnë të hyjnë në treg në fillim të vitit 2021.

Ekipi themelues i Genetika + përbëhet nga dy gra që kanë zgjedhur të bëjnë jetën e tyre në Izrael. Dr. Daphna Laifenfeld u kthye pas një karriere të suksesshme dhe 10 vjet në SHBA dhe Dr. Talia Cohen Solal bëri aloe nga Nju Jorku në 2017. Cohen Solal më tha, “Ambienti bioteknik në Izrael ka dhënë një peizazh mahnitës në të cilin të kompania jonë jashtë terrenit. “Pjesë e kësaj përfshinte pjesëmarrjen në MassChallenge, përshpejtuesin më të madh në botë, me qendër në Jeruzalem, ku kompania fitoi çmimin e lartë në vitin 2018. Ekipi fitoi çmimin e parë në tri garat kryesore çdo konkurs që ata kanë hyrë në vitin e fundit): MassChallenge, DigitalHealth.il, dhe BrainTech 2019.

Nëse të gjitha këto nuk ishin të mjaftueshme, këto dy gra kanë histori të shquar pas tyre.

Cohen Solal bëri zbulimet e saj të para shkencore kur ajo ishte 18 vjeçe dhe punonte në Institutin Kombëtar të Shëndetit Mendor për gjenetikën e skizofrenisë së fillimit të fëmijës. Pas punës së saj universitare në Universitetin e Oksfordit, ku u përqendrua në neuroscience dhe gjenetikë, Cohen Solal vazhdoi të zbulonte mekanizma të rinj që bazoheshin në sëmundjen kryesore mendore gjatë punës së saj doktorale në University College London. Më pas, ajo vazhdoi studimet postdiplomike dhe karrierën në Universitetin Kolumbia, duke marrë mbi 1.500.000 dollarë fonde për kërkimin e saj, duke zhvilluar me sukses dy patenta, duke zbuluar proceset e sëmundjes njerëzore dhe duke zhvilluar agjentë të rinj terapeutikë për sëmundjet kryesore mendore.

Laifenfeld, gjithashtu i pasionuar për shëndetin mendor që nga fillimi, fitoi doktoratën e saj në neuroscience nga Technion-Israel Institute of Technology në Haifa, duke parë mekanizmat nervore të depresionit. Më vonë, ajo u bashkua me Universitetin e Harvardit si një anëtar i fakultetit të vogël dhe u fut në industrinë për t’u bërë kreu i divizionit të diagnostikimit në Selventë dhe hapte divizionin e saj izraelit. Kohët e fundit, ajo ishte kreu global i mjekësisë së personalizuar për Teva Pharmaceuticals, duke themeluar divizionin me Iris Grossman në vitin 2011. Ajo ka dy patenta të depozituara dhe 20 botime në emër të saj.

Drs. Cohen Solal dhe Laifenfeld themeluan Genetika + bazuar në dëshirën e tyre për të përkthyer zhvillimet më të fundit në teknologji nga akademia për të bërë jetën më të mirë të pacientëve. Nëpërmjet familjes dhe të dashur miq, ata kanë ndjerë vështirësitë dhe vuajtjet e atyre që kërkojnë ilaçet e duhura.

Misioni i deklaruar i këtyre grave të shquara: Bëni gjithçka që duhet për të përmirësuar jetën e atyre që vuajnë nga depresioni i madh dhe sëmundjet e tjera mendore.

Unë shikoj në një kompani si kjo dhe e kuptoj se përkundër gjithë hype rreth teknologjisë izraelite dhe dominimit të Izraelit në sektorin e biznesit, janë themeluesit si Drs. Cohen Solal dhe Laifenfeld të cilët përkushtojnë me të vërtetë jetën e tyre për ta bërë botën një vend më të mirë.

Kjo më bën krenar edhe njëherë të jem një pjesë e vogël e këtij ekosistemi të pabesueshëm.

Ky është ndikimi në të mirë të saj!

Shkrimi është botuar në gazetën izraelite: The Jerusalem Post

RRETH HILLEL FULD

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…