Ish-agjenti i Mossad: Spy Legends, agjencia më e madhe e ish-spiunëve

Spy Legends është kompania e parë, fokusi i së cilës është tek njerëzit që punojnë në spiunazh


Nga EVE GLOVER, The Jerusalem Post

Avner Avraham, ish-agjent i Mossad-it prej 28 vjetësh, folës, konsulent filmi, artist dhe kurator muzeu, ishte gati të ndiqte ëndrrën e tij për të lëvizur në New York kur pandemia çoi papritur botën në një ndalim të tmerrshëm. Premierat e filmit, ekspozitat dhe angazhimet në të folur që ai kishte rreshtuar u anuluan papritmas, kështu që ai filloi të mendonte se çfarë mund të bënte profesionalisht që mund të vinte në jetë virtualisht. Ai vendosi të sillte histori spiunazhi, aventureske dhe frymëzimi për një audiencë të lidhur për në shtëpi që dëshironte eksitim dhe arratisje.

Agjencia e re e Avraham, Spy Legends, është kompania e parë përherë fokusi i së cilës është tek njerëzit që punojnë në spiunazh dhe operacione të fshehta të inteligjencës. Folësit përfshijnë ish-krerët e Këshillit të Sigurimit Kombëtar Izraelit dhe Shin Bet (Agjencia e Sigurisë së Izraelit), një ish-zëvendës shef Mossad, një ish-agjent special i FBI-së, një aktivist i të drejtave të njeriut neo-nazist i kthyer, oficerë të CIA-s, ekspertë të zonës së luftës dhe të shquar autorë, aktorë, regjisorë dhe muzikantë nga e gjithë bota.

Sami Steigmann është një i mbijetuar i Holokaustit me seli në New York i cili është një pjesë integrale e agjencisë. Ai është edhe një folës dhe këshilltar dhe punon pa u lodhur për të mbajtur funksionimin e faqes në internet çdo ditë.

Avner Avraham

 

Avraham njihet gjerësisht si këshilltari kryesor i Mossad për filmin hollivudian Operation Finale, me protagonist Ben Kingsley. Ai kuroi një ekspozitë muze shumë të vlerësuar për të cilën filmi është emëruar që përmban dokumente origjinale në lidhje me kapjen e organizatorit famëkeq të nazistëve dhe Holokaustit Adolf Eichmann. Avraham zbuloi këtë informacion ndërsa punonte si agjent i Mossad. Ai shpjegon se pasi të kenë kaluar një numër të caktuar vitesh, atij i lejohet të zbulojë disa informacione në lidhje me misionet e tij të fshehta të Mossad, të cilat deri më tani nuk janë zbuluar kurrë për publikun. Kjo është arsyeja pse më shumë se 200 folës të nënshkruar në Spy Legends më në fund mund të ndriçojnë një pjesë në jetën e tyre të mbajtur më parë të fshehur në hije.

SPY LEGENDS është një agjenci në pronësi të familjes dhe e drejtuar. Avraham është themeluesi; djali i tij, Nof, është CEO; dhe vajza e tij, Ofek, është drejtoreshë e marrëdhënieve të pedagogëve. Të gjithë anëtarët e ardhshëm janë verifikuar plotësisht.

Nof përshkruan se si një nga tiparet unike të Spy Legends është se ofron shërbime këshilluese për prodhime të tilla si filma dhe shfaqje TV.

Ai shtjellon, “Ne kemi agjensi tonë regjisorë, producentë, fotografë, skenaristë, aktorë dhe ekspertë të operacioneve speciale. Qëllimi është të krijojmë një paketë perfekte në mënyrë që të mos ketë gabime në lidhje me besueshmërinë, besueshmërinë dhe saktësinë. ”

Avraham tregon se si kur ishte në setin e Operacionit Finale, ai vuri re se në njërën nga skenat, disa agjentë të Mossad u treguan duke dalë nga një aeroport në Argjentinë së bashku me etiketat e Air France bashkangjitur në bagazhet e tyre. Në realitet, agjentët fluturuan nga Parisi, Vjena dhe Berlini.

Si rregull, Mossad nuk lejon agjentët të fluturojnë së bashku. Ata duhet të udhëtojnë veçmas kështu që duket se nuk ka asnjë lidhje midis tyre. Avraham kishte nga ekspozita e tij biletat origjinale dhe emrat e linjave ajrore. Ai hulumtoi se si dukeshin etiketat e bagazhit në vitet 1950 dhe i shtypi për filmin. Detaje të vogla që duken të vogla mund të luajnë një rol kryesor në ruajtjen e vërtetësisë së një filmi.

Agjencia ofron një përvojë gjithëpërfshirëse për skenaristët, universitetet, studiot e filmit, agjencitë e zbatimit të ligjit, sinagogat dhe palët e tjera të interesuara në histori të patreguara të spiunazhit dhe historisë hebraike nga njerëzit që e jetuan atë në të vërtetë. Avraham përshkruan se si Spy Legends mund të prodhojnë një ngjarje të tërë.

“Ne mund të ndërtojmë një ekspozitë të vogël për ju. Mund ta sjell pianistin ose violinistin të luajë këngën tematike të një filmi që diskutohet. Unë mund të sjell fotografë ose videografë. Mund të sjell moderatorin ose MC-në. Unë mund të marr një të mbijetuar të Holokaustit dhe një agjent të Mosadit dhe dikë që është një ekspert në [mjekun nazist Josef] Mengele dhe një historian ekspert. Ideja është që të kemi disa këndvështrime të ndryshme për të njëjtën temë. ”

SI PAS pak më shumë se tre muaj, Spy Legends tashmë ka arritur një arritje globale. Pedagogët e tij flasin rrjedhshëm anglisht, hebraisht, spanjisht, italisht dhe arabisht. Përfaqësuesit që punojnë për agjencinë janë të vendosura në të gjithë botën – në Afrikë, Amerikën e Jugut, Amerikën e Veriut, Evropë dhe Lindjen e Largët. Ka edhe anëtarë jo-izraelitë dhe jo-hebrenj. Rritja e popullaritetit të Zoom gjatë COVID-19 ka luajtur një pjesë integrale në aksesin e Spy Legend, sepse është më e lehtë dhe më me kosto efektive të lidheni virtualisht me njerëz në një nivel ndërkombëtar.

Faqja Spy Legends tregon monedhat e prodhuara nga Avraham dhe të dizenjuara nga artisti dhe krijuesi Roy Segev. Çdo monedhë tregon një histori me simbole dhe detaje të ndërlikuara që përshkruajnë dhe përkujtojnë misionet e Mossad. Ata vijnë me broshura që përshkruajnë gjithçka në lidhje me operacionet në hebraisht dhe anglisht.

Avraham i tha Revistës, “Kur isha në shkollë, nuk më pëlqente historia. Nuk më pëlqente mënyra se si ata na mësuan me libra pa fotografi. Monedhat janë një mënyrë krijuese për të përkujtuar dhe për të mësuar historinë kombëtare, në lidhje me Mosadin dhe IDF – operacione të mëdha dhe të vogla, për shembull, Operacioni Entebbe, operacioni më i rëndësishëm dhe më i famshëm i komandës ndonjëherë. ”

AVNER AVRAHAM DHE KRYEMISNITRI I IZRAELIT, BENJAMIN NETANYAHU

Monedhat mund të sillen në një ngjarje të planifikuar me një folës nga agjencia si pjesë e një ekspozite udhëtuese. Disa prej tyre Avraham u dhuron heronjve që morën pjesë në operacione.

Revista intervistoi disa folës në Spy Legends të cilët zbuluan detaje interesante të përvojave të tyre në spiunazh. Të flasësh me ta është po aq pezull dhe intriguese sa të shikosh komplotin e një filmi spiun. Nuk ka rëndësi nëse nuk jeni në fushën e inteligjencës; mesazhet e tyre janë argëtuese, frymëzuese – dhe në shumë raste, ato rezonojnë në një nivel universal.

Nof Avraham komentoi, “Unë mendoj se të gjithë janë të interesuar për këto histori. Unë mendoj se të gjithë fshehurazi dëshirojnë të jenë një agjent sekret në një moment të jetës së tyre. ”

SHALVA HESSEL është autori i librave më të shitur izraelitë Martuar me Mossad. Ajo u rrit në Moshav Hibbat Zion, një komunitet i fermerëve në fshat në Izrael. Ajo ishte një motoçikletë si fëmijë – aventurë dhe ngazëllim i patrembur dhe i etur që gjithnjë dukej se e gjente. Hessel u martua me një burrë për të cilin fillimisht mendoi se punonte në avokatinë izraelite, por doli të ishte një agjent i Mossad. Vendndodhja e tij gjatë natës ishte e panjohur për të derisa ajo u përball me të dhe jeta e tij e fshehtë u bë e saj.

Kur burri i Hessel mori një propozim për t’u zhvendosur në një vend musliman për tre vjet për të ndaluar një marrëveshje armësh dhe për të parë nga afër aftësitë e armëve bërthamore të një regjimi armik, ajo këmbënguli që ata të shkonin. Hessel, burri i saj dhe djali i ri morën shpejt pasaporta false dhe morën identitete të reja. Ishte hera e parë që një familje e tërë shkoi e fshehtë për Mossad në një vend të synuar.

Ajo u shoqërua me udhëheqës politikë dhe gratë e tyre dhe u bë shoqja më e mirë me gruan e një ambasadori, i cili në mënyrë tronditëse i tha asaj se i urrente hebrenjtë.

Hessel zbuloi me pikëllim, “Pjesa më e madhe e jetës sime, nuk kam jetuar jetën time. Kam jetuar jetën e dikujt tjetër, duke mos qenë në gjendje të them atë që dua, të duhet të fshihem dhe të jem e fshehtë, të mos zgjedh miqtë që dua. Në natyrën time, unë i dua njerëzit. Unë jam një person-person dhe jam i menduar, një ekstrovert ”.

Hessel vazhdoi, “Unë nuk doja të bëja atë që bëra, por u tërhoqa nga ajo. Ndonjëherë nuk e planifikoni. Jeta të merr dhe ti bën gjëra që nuk do të kishe besuar kurrë se do të kishe guxim t’i bësh. ”
Një nga temat për leksionet e Hessel është fuqizimi i grave. Ajo beson se është thelbësore që lufta kundër terrorizmit të përfshijë gratë sepse ato mund të kenë akses në njerëz dhe vende që burrat nuk munden. Ata mund të duken të pafajshëm, ndërsa në të njëjtën kohë janë jashtëzakonisht intuitivë dhe të shkathët. Ajo gjithashtu flet për mënyrën e marrjes së vendimeve nën stres dhe se si besimi mund të ndihmojë në biznes dhe në jetë.

Hessel deklaroi me pasion, “Nëse ke besim, gjithmonë mund të jesh optimist. Ju mund të shikoni përpara. Nëse nuk keni besim, atëherë gjithsesi nuk jeni askush. Nëse nuk besoni se jeni krijuar për diçka, atëherë kush jeni ju, gjithsesi? ”

EREZ HASON është një oficer i inteligjencës Shin Bet, i cili është analog me të qenit një agjent i FBI-së. Trajnimi konsiston në kurse intensive në gjuhën arabe për një vit, dhe më pas një vit shtesë të të mësuarit se si të punosh në inteligjencë, i cili përfshin kurse në psikologji, gjuhë trupi, aktrim dhe teknika manipulimi. Hason punoi në territoret palestineze, ku ishte përgjegjës për mbikëqyrjen e një rajoni specifik gjeografik, si Hebron.

Ai jetoi atje dhe u njoh me zonën, rrugët dhe u asimilua me njerëzit. Detyra kryesore e Hason ishte të rekrutonte burime njerëzore ose informatorë – terroristë ose të afërm të terroristëve, për shembull – për të mbledhur informacion dhe për të penguar sulmet e planifikuara kundër izraelitëve. Hason ishte ruajtur nga ushtarët e IDF dhe nuk u maskua ose shkoi i fshehtë për t’u përzier.

Palestinezët në zonë ishin të vetëdijshëm se ai ishte një oficer i Shin Bet atje për të mbledhur informacione rreth tyre. Megjithatë në mënyrë të pabesueshme, disa prej tyre u miqësuan me të, i besuan atij dhe me dëshirë u kthyen shpinën familjeve të tyre, miqve dhe besimeve fetare për t’i dhënë atij atë që po kërkonte. Hason tha se motivimi për ta bërë këtë nuk ishte monetar, por më tepër vinte nga “diçka brenda së cilës njerëzit as nuk e dinë … është dobësia njerëzore”.

Hason zbuloi se SVR (Shërbimi i Inteligjencës së Jashtme Ruse) ka një thënie: “Çdo person është si një enigmë. Të gjithë kanë nevojë për diçka. Nëse do të mësoni të jeni pjesa që mungon, ai do t’ju japë gjithçka që ju nevojitet “.

Hason flet për mesazhet universale që mësoi dhe që mund të zbatohen në çdo situatë apo fushë. Ai ka një seri leksionesh që përfshijnë tituj të tillë intrigues si “Të kesh sukses, të dështosh dhe të mbetesh njerëzor”, “Një lidhje personale dhe e ngushtë mund t’i motivojë njerëzit të veprojnë në skajin e imagjinatës”, “Si të merremi me dështimet” dhe “Arti i Bindjes”. Gjatë secilit fjalim, Hason tregon historitë e tij personale, të tilla si koha kur rekrutoi vëllain e një terroristi i cili i tregoi se ku mund të gjendej një natë para një sulmi.

Historia e YOLA REITMAN se si ishte të ishe pjesë e misionit Mossad Operation Brothers është përshkruar në filmin The Red Sea Diving Resort. Nga 1982 deri në 1985, Reitman pretendoi të punonte në një vendpushim të pasur në Sudan si instruktor zhytjeje, ndërsa në fshehtësi ndihmonte për të kontrabanduar 8,000 hebrenj etiopianë në Izrael. Vizitorët ishin të vërtetë, por stafi në hotel, përfshirë Reitman, ishin të gjithë agjentë të fshehtë të Mossad.

Reitman diskuton se sa kënaqësi ishte të ndihmoje hebrenjtë etiopianë të arrijnë ëndrrën e tyre të përjetshme për të ardhur në shtëpi në Izrael pasi ishin ndarë nga pjesa tjetër e botës hebraike për kaq gjatë.
“Dreamndrra e tyre ishte gjithmonë të ktheheshin në Jeruzalem, sepse këtu e dinin se kishin ardhur. Ishte e njëjta ëndërr dhe e njëjta lutje me hebrenjtë në Evropë. ”

Hebrenjtë etiopianë ecën për muaj të tërë; një distancë tepër e gjatë prej më shumë se 1,100 kilometra për të arritur në Sudan. Ata duhej të ishin të kujdesshëm për të kaluar kufirin pa u kapur. Agjentët e Mossad-it ndihmuan për t’i transportuar ata me kamionë në bregun e Detit të Kuq, ku varkat izraelite të Vulës së Marinës i morën më pas. Pas një viti, Forcat Ajrore të Izraelit i fluturuan për në Izrael nga Sudani.

Reitman flet se si Mossad vepron në një mënyrë unike dhe krejtësisht të ndryshme nga agjencitë e inteligjencës në çdo vend tjetër.
“Gjëja e rëndësishme për Mossad është që që nga themelimi i Shtetit të Izraelit, ata jo vetëm që janë përgjegjës për mbledhjen e informacionit të inteligjencës, por gjithashtu duke u kujdesur për komunitetet hebreje, duke u kujdesur për sigurinë e tyre dhe kontrabandimin e tyre nga vendet, siç bënë ata në këtë operacion. ”

Për më shumë informacion, vizitoni www.spylegends.com.

Lexo më shumë

“Daily Express”: Shqipëria në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Mieka Smiles në të përditshmen britanike “Express”

Global 360

Osmani falënderon Erdoganin për mbështetjen ndaj Kosovës

Presidentja Vjosa Osmani gjatë pjesëmarrjes në Forumin Diplomatik të Antalisë u takua edhe homologun e saj turk Recep Tayyip Erdogan

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fqinjësia, reciprocitet dhe përgjegjësi!

Fqinjësia është dëgjimi, mirëkuptimi, pranimi, ndihma, siguria, prania, lidhja dhe mbështetja.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Mieka Smiles në të përditshmen britanike “Express”