Në “FAKSIMILE”-n e Helidon Halitit, “Mjeshtër i Madh”

Helidoni, ky piktor magjik, të bën përvete me artin e tij.


Nga Librand Dhrami, piktor

Kisha shumë kohë, për mos të thënë dhe vite, pa marrë një udhëtim, ashtu vërtik, pikërisht për në Tiranë e për t’ju përkushtuar me kaq dashamirësi një eventi të tillë Arti, siç ishte ekspozita personale e Helidon Doni Haliti, “Mjeshtër i Madh” e për t’u bërë pjesë e këtij eventi dhe unë. – Fjala e dhënë , nuk tërhiqet , – thoshte im – atë .

E pikërisht , nën filozofinë e kësaj shprehje, e fjalës së dhënë se , – “do të vijë në ekspozitën tënde o Helidon Haliti”, e cituar aty në takimin tonë të papritur në Athinë, duhej t’i qëndroja konçiz.

Galeria “FAB”, e ndërtuar përbri Universitetit të Lartë të Arteve, do të bëhej shtëpia e dytë e radhës, jo vetëm për punët e këtij mjeshtri të madh por dhe për t’i bërë të gjithë bashkë njerëzit e mirë, siç shprehet dhe vet Ai.

 

Tablotë e Tij do të tërhiqen vëmendjen e shumë e shumë shikuesve, të artëdashësve të vërtetë por dhe të mediave të ndryshme.

Ashtu i emocionuar,që përse t’a fsheh, fillova të ndiqja me vëmendje punimet e vendosura me shije e ndriçuar nga një dorë teknike e veçantë.

Çdo pikturë,e një dimensioni përkatës shoqërohej nga një bllok i vogël shënimesh, disi i varur majtas apo djathtas,por që të tërhiqte vëmendjen e të bënte të udhëtojë në vargjet e poezisë filozofike e tepër jetësore, shkruar mbi të. Pikërisht kjo ishte dhe pikënisja e frymëzimi i autorit. Gërshetimi i të dy frymëzimeve shpirtërore At dhe bir. Dashuria që përshkruante çdo kush e që e transmetonin deri tek shikuesi e lexuesi, ashtu me frymëzimin e parë.
– Kam mbi treqind e ca blloqe trashëguar nga im-at, e që më bekojnë çdo ditë por ecurinë time, për të krijuar sa më shumë , shprehet Helidoni. Ekspresiviteti e larmia e ngjyrave, koloriti i gjetur, por mbi të gjitha vendosja e dy figurave simbol në veprat e tij, e dhisë dhe e nudos femërore, e sjellë këtu me gjenialitetin e saj,të jepnin mundësinë të udhëtoje brenda tyre e të bashkangjiteshe me të perceptuarit e kuptimit jetësor, gjë që Helidoni e transmeton me mënyrën e vet. Sepse jeta është një suprizë e, kështu, çdo artist e transmeton këtë me impresionin apo surealizmin që ndjen Ai. Dhe Helidoni, ky piktor magjik,e ka gjetur këtë mënyrë e, duke e trajtuar fuqishëm , të bën përvete me artin e Tij. Sigurisht, nën këtë nocion, shikuesit do të ishin të shumtë.

Aty nuk do të mungonte as vizita e Presidentit të Shqipërisë, Z.Barjam Begaj i cili shprehu mirënjohjen e thellë për mikun dhe artin e Tij.
Në morinë e shumtë të artdashësve, diku,nga një cep do të ishin dy sy të përlotur nga gëzimi e që do e ndiqnin në çdo moment . Ishin sytë e nënës së vet,të nënës së Tij që duke e puthur në ballë për një çast, i jepte bekimin e Saj, në prani të publikut. Të gjithë u emocionuam nga ky veprim i një nëne të mirë që të mëson të “gatuash” të ardhmen e vet me më të madhen dashamirrësi. E, ashtu i emocionuar dhe unë, mora rrugën e kthimit për në Athinë.

 

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.