Rama: Shqipëria me mundësi shumë më konkurruese për punësimin në turizëm

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në ceremoninë e promovimit të kalendarit turistik veror TEA 2.0 se, u bëri thirrje të gjithë shqiptarëve që punojnë në shërbime në vendet fqinje që të vijnë dhe të punojnë në Shqipëri.

Sejko: Investimet në turizëm, 350 milionë euro në 2023

Turizmi është kthyer në motor të rëndësishëm të ekonomisë së vendit, duke sjellë jo vetëm të ardhura direkte, por edhe indirekte.

Media franceze “Public”: Zbuloni Shqipërinë, destinacionin ideal për pushime verore unike dhe ekzotike

Jeanne Zisou shkruan në të përditshmen franceze “Public.fr” .

“GQ Italia”: Pushimet në Shqipëri në listat e dëshirave të turistëve edhe këtë të vit

Elena Barassi shkruan në të përditshmen italiane “GQ Italia”.

Rama: Çdo ditë e më shumë turistë eksplorojnë Parkun Kombëtar të Vjosës

Bukuria dhe domethënia e lumit e kanë fituar emrin “Zemra Blu e Evropës”.

Rama: Durrësi përfshihet në Xhiron e Italisë të Varkave me Vela

Durrësi përfshihet në Xhiron e Italisë të Garave me Vela.

Nisin fluturimet direkte Tiranë-Kopenhagen, dy herë në javë

Fluturimet do të kryhen nga kompania “Norwegian Airlines”. Norwegian Airlines gjithashtu kryen fluturime direkte nga Tirana në Oslo 3 herë në javë.

Gati 800 mijë të huaj vizituan Shqipërinë në prill, kryesojnë europianët

INSTAT: Rreth 30,6 % e të huajve që vizituan vendin deklaruan se vijnë për qëllime pushime apo vizitë tek të afërm, ndërsa 57,4 % për biznes dhe qëllime profesionale.

Spanjollja “Super Deporte”: Shqipëria, destinacioni turistik më tërheqës në 2024-n

Gazetarja Rosa Campos shkruan në të përditshmen spanjolle “Super Deporte”.

Turizmi, Kumbaro: Negociata me Filipinet dhe Indonezinë për të marrë fuqi punëtore

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro deklaroi sot se Shqipëria është në negociata me Filipinet dhe me Indonezinë për të marrë fuqi punëtore, kryesisht për sektorin e turizmit.