Rama: Durrësi përfshihet në Xhiron e Italisë të Varkave me Vela

Durrësi përfshihet në Xhiron e Italisë të Garave me Vela.

Nisin fluturimet direkte Tiranë-Kopenhagen, dy herë në javë

Fluturimet do të kryhen nga kompania “Norwegian Airlines”. Norwegian Airlines gjithashtu kryen fluturime direkte nga Tirana në Oslo 3 herë në javë.

Gati 800 mijë të huaj vizituan Shqipërinë në prill, kryesojnë europianët

INSTAT: Rreth 30,6 % e të huajve që vizituan vendin deklaruan se vijnë për qëllime pushime apo vizitë tek të afërm, ndërsa 57,4 % për biznes dhe qëllime profesionale.

Spanjollja “Super Deporte”: Shqipëria, destinacioni turistik më tërheqës në 2024-n

Gazetarja Rosa Campos shkruan në të përditshmen spanjolle “Super Deporte”.

Turizmi, Kumbaro: Negociata me Filipinet dhe Indonezinë për të marrë fuqi punëtore

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro deklaroi sot se Shqipëria është në negociata me Filipinet dhe me Indonezinë për të marrë fuqi punëtore, kryesisht për sektorin e turizmit.

Rama: Turistë nga e gjithë bota në Sarandë, prologu i një sezoni të shkëlqyer

Saranda vitet e fundit është kthyer në një nga destinacionet më të preferuara turistike për turistët e huaj.

“CN Traveller”: Tirana dhe Berati mes qyteteve më të lira evropiane për të kaluar pushimet

Shtëpitë e paharrueshme osmane të bardha të Beratit janë krejtësisht unike në ekzistencën e tyre kolektive dhe ndikimin vizual.

Revista amerikane “YardBarker”: Shqipëria mes 20 vendeve mahnitëse për të vizituar në Ballkan

Revista amerikane “YardBarker” ka rekomanduar 20 qytetet më të mira në Ballkan për të vizituar gjatë pranverës, mes tyre Tiranën, Sarandën dhe Beratin.

“Wom Travel”: Shqipëria – destinacioni me plazhet më të bukura në Evropë

Nga plazhet e arta të Algarve deri te xhevahiret sekrete të Shqipërisë, ja disa nga destinacionet frymëzuese për pushimet tuaja të ardhshme sipas renditjes “European Best Destinations”

“Travel Off Path”: Shqipëria – destinacioni mesdhetar me rritjen më të shpejtë turistike në Evropë

Tor Brierley shkruan në “Travel Off Path”