570 vjet më parë u shua në mënyrë tragjike Perandoria Bizantine!

Në 29 Maj 1453 u shua Perandoria Romake e Lindjes, pas rënies përfundimtare të Konstandinopojës.

Henry Kissinger, diplomati më i madh i Shekullit XX, mbush sot 100 vjeç

Henry Kisinger ka lindur më 27 maj 1923 në Fürth, Bavari (Gjermani), në një familje me origjinë hebraike.

Qeveria “Mehdi Frashëri”, qeveria e intelektualëve

Mehdi Frashëri vdiq në Romë 60 vjet më parë, më 25 maj 1963

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim”

Duke kujtuar Ernest Koliqin, gjeniun e letrave shqipe të viteve 30′ në 120-vjetorin e lindjes

Koço Tasi, ministri i Drejtësisë i dënuar me burgim të përjetshëm!

Koço Tasi lindi më 15 maj 1889 në Leusë të Përmetit. Përkrahu “Lëvizjen e qershorit” të Fan Nolit më 1924

Mehmet Ali Pashë Vrioni, atdhetar dhe diplomat i shquar

Më 13 maj të vitit 1842 lindi Mehmet Ali Pashë Vrioni, nënkryetar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Bashkim Muhedini, portieri legjendë i Partizanit dhe trajneri i “24 Majit” të Përmetit

Portieri shtatlarte i Partizanit lindi me 16 prill 1948 ne Koblare te Frasherit, Permet

Bahri Omari, fundi tragjik i ish-ministrit të Jashtëm

Si Sot, 78 vjet më parë, më 13 prill 1945, u dënua me vdekje Bahri Omari

Guljelm Deda, përkthyesi i shquar shkodran që përfundoi në gurore!

29-vjetori i vdekjes – Guljelm Deda përktheu kryeveprën italiane “Orlando i Çmendun” me autor Ludovico Ariosto.

Pablo Picasso, babai i kubizmit

Pablo Picasso ishte jashtëzakonisht pjellor në artin e tij, krijoi rreth 50 mijë vepra