104 vjet më parë, varrimi madhështor i Ismail Qemalit

Arkivoli me trupin e Ismail Qemalit mbi një karrocë të tërhequr nga gjashtë kuaj të përzgjedhur nga italianët

103 vjet më parë, Tirana u shpall kryeqyteti i Shqipërisë

Tirana u shpall kryeqytet i përkohshëm i Shqipërisë, 103 vjet me pare, më 9 shkurt 1920 nga Kongresi i Lushnjës.

Vaçe Zela, “Madhëria” e këngës shqiptare!

Nëntë vjet me pare u shua ne Bazel te Zvicres madheshtia e interpretimit te kenges shqiptare.

Akile Tasi, intelektuali përmetar që organizoi bibliotekën e Oborrit Mbretëror

Lindi në Leusë të Përmetit. Intelektual dhe ministër i Kulturës, deputet dhe drejtues i gazetës “Bashkimit i Kombit”

Woodrow Wilson, Presidenti amerikan që vulosi sovranitetin e Shqipërisë

In Memoriam – Më 3 shkurt 1924 u nda nga jeta Woodrow Wilson, Presidenti i 28-të i SHBA.

William McKinley, presidenti progresist i SHBA

William McKinley lindi më 29 janar 1843. Ai shërbeu si Presidenti i 25-të i Shteteve të Bashkuara.

Ismail Kadare, “Nderi i Kombit”

Si sot, më 28 janar të vitit 1936 u lind në lagjen Palorto të Gjirokastrës së gurtë, shkrimtari Ismail Kadare.

78-Vjetori i dhënies fund të Holokaustit nazist, ‎27 Janar 1945

Në vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi një rezolutë që shpallte 27 janarin si ‪”Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit‬ në nderim të viktimave ‪‎të Holokaustit

124 vjet nga Lidhja Shqiptare e Pejës, synoi bashkimin e katër vilajeteve shqiptare

23 janar 1899 – Organizata mbarëshqiptare ndoqi rrugën e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Në krye ishte Haxhi Zeka.

Xhorxh Bajron, lordi anglez i dashuruar me Shqipërinë

Sot, kujtojmë 235-vjetorin e lindjes së Xhorxh Gordon Bajron (1788-1824)