Programet e shkëputjes nga varësia e drogave, Koçiu: Përafrim legjislacionit me BE-në

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu priti sot në Tiranë drejtorin e Qendrës Evropiane të Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Drogat (EMCDDA), Alexis Goosdeel.


Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu priti sot në Tiranë drejtorin e Qendrës Evropiane të Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Drogat (EMCDDA), Alexis Goosdeel.

Koçiu tha se, gjatë takimit diskutuan lidhur me fushat e bashkëpunimit sa i takon hapave që Shqipëria duhet të bëjë në lidhje me programet e shkëputjes nga varësia e numrit të personave përdorues të drogave.

“Gjithashtu me fokus të veçantë, biseduam mbi sfidat e trajtimit të tyre dhe përfshirjes në programet e reduktimit të dëmit nga droga”, u shpreh Koçiu.

Ministrja theksoi angazhimin e MSHMS për përshpejtimin e hapave drejt përafrimit të legjislacionit me vendet e BE dhe ngritjen e një sistemi të paralajmërimit të hershëm, si pjesë e network-ut europian. (ATSH)

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1