Mazniku: Projekt pilot në 3 bashki, zgjerohet procesi i decentralizimit

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku, gjatë një vizite në Berat, në kuadër të turit të dialogut vendor, vlerësoi bashkinë e Beratit për suksesin në përftimin e fondeve të Bashkimit Europian për të shtuar investimet në qytet.


Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku, gjatë një vizite në Berat, në kuadër të turit të dialogut vendor, vlerësoi bashkinë e Beratit për suksesin në përftimin e fondeve të Bashkimit Europian për të shtuar investimet në qytet.

Ministri Mazniku tha se ngritja e Akademisë Vendore, një strukturë që do t’i vijë në ndihmë bashkive për trajnimin e stafit dhe shkëmbimin e eksperiencave të suksesshme në projekte të ndryshme, do të jetë e rëndësishme që të gjitha bashkitë e Shqipërisë të rrisin nivelin e të ardhurave të tyre si dhe cilësinë e shërbimeve për qytetarët.

“Ne duhet të marrim eksperiencat më të mira që bashkitë tashmë i kanë krijuar dhe ato eksperienca t’i shpërndajmë tek bashkitë e tjera. Pra për fondet e BE, ne duhet të marrim eksperiencën e Beratit për të parë se si duhet ta bëjmë në bashkitë e tjera”, tha Mazniku.

Ministri Mazniku tha gjithashtu se qeveria qendrore po sheh mundësinë që disa funksione që lidhen me arsimin, shëndetësinë dhe bujqësinë të kalojnë nën përgjegjësinë e bashkive si zgjerim i procesit të decentralizimit. Ky propozim do të shtrihet fillimisht në 3 bashki, dhe ajo e Beratit do të jetë njëra prej tyre.

“Një nga 3 bashkitë ku do të pilotohet ky decentralizim është Berati për të parë si funksionon për një periudhë 1-vjeçare ky decentralizim i dakordësuar dhe për të parë se si mund ta bëjmë këtë decentralizim në nivel kombëtar,” përfundoi Mazniku.

Bashkë me kryetarin e bashkisë së Beratit, Ervin Demo, ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku inspektoi punimet në kompleksin sportiv “Dua të Luaj”, një projekt i rëndësishëm për rininë në këtë qytet. (ATSH)

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.