Përputhja e politikës së jashtme dhe vizave, Fino takim me përfaqësues të BE

Zëvendësministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Megi Fino zhvilloi një takim me delegacionin nga Komisioni Evropian (DG Home dhe DG Near),


Zëvendësministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Megi Fino zhvilloi një takim me delegacionin nga Komisioni Evropian (DG Home dhe DG Near), përfaqësuesit e disa shteteve anëtare të BE-së, Frontex, Europol, Agjencia Evropiane për Azilin (EUAA), dhe Delegacioni i BE-së në Tiranë.

Në qendër të takimit ishte përputhja e politikës së jashtme dhe politikës së vizave.

“Ndërsa vazhdojmë të punojmë fort dhe të adresojmë të gjitha sfidat në këtë fushë, Shqipëria mbetet e përkushtuar drejt angazhimit për rrugën tonë drejt BE-së”, u shpreh Fino në një reagim në rrjetet sociale.

Lexo më shumë nga

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë