“Christmas Market”, nga ambasadat e huaja në Shqipëri!

Një aktivitet bamirësie. Të ardhurat nga shitjet shkuan në ndihmë të fëmijëve dhe organizatave të ndryshme.


Nga Dash Frashëri

“Christmas Market” nga ambasadat e huaja në Shqipëri!

Një aktivitet me karakter bamirësie, ku të ardhurat nga shitjet e produkteve – ushqime, pike dhe suvenire – të ekspozuara shkuan në ndihmë të fëmijëve dhe organizatave të ndryshme.


Stenda e Ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar


Stenda e Ambasadës së Kinës


Stenda e Ambasadës së Gjermanisë

Dhe unë si botues i “Tirana Diplomat”, i ftuar në këtë aktivitet nga Ambasadori britanik, Alastari King-Smith, mora pjesë në aktivitet të bukur. Bleva një flamur si shenjë respekti dhe miqësie.

Të gjitha të ardhurat e realizuara në stendën e ambasadës britanike do të shkojnë në Qendrën Burimore Medpak, në Koplik dhe Institutin M&M Ivanaj.

Ambasadori King-Smith i respekton të gjithë miqtë e stendës britanike.

Ministrja për Standardet, Milva Ekonomi, jep edhe ajo krontributin e saj, duke blerë reçel të bërë vetë nga zv.ambasadorja britanike.

Një ndalesë e bukur edhe te stenda e ambasadës kineze. Një takim i ngrohtë me Të Ngarkuarin me Punë, mikun e çmuar, Wang Dexin, e shoqëruar edhe me një dhuratë nga ana tij, produkte tradicionale kineze.

Një nga blerërit është dhe gazetari i njohur, Lutfi Dervishi, i cili blen një panda, një nga simbolet e Kinës.

Stenda e Ambasadës Sllovake ofron produkte “homemade”. Blej disa “just made”. Shumë të shijshme. Edhe një kujtim i bukur me ambasadorin Albin Otruba.

Tek Ambasada Gjermane shijoj “verën e ngrohtë” me një shije fantastike, si rezultat i përbërsve të saj aromatikë.

Shijoj pa masë edhe “Wurstbrot”, bukë me sallam gjerman.

Edhe ambasada greke ka stendën e saj.

Një iniciativë shumë e bukur e diplomatëve të huaj në Shqipëri!
______
Tiranë, 16 dhjetor 2023

Veliaj me kreun e Komitetit të Miqësisë shqiptaro-japoneze: Bashkëpunim në biznes e turizëm

Më herët, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj u prit dhe nga kryetarja e Bashkisë së Tokios, Yuriko Koike.

Global 360

Meloni: Marrëveshja me Shqipërinë për migrantët frymëzim edhe për vendet e tjera

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni interviste me gazetarin Maurizio Belpietro, në kuadër të eventit ”Il giorno della verita”

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj me kreun e Komitetit të Miqësisë shqiptaro-japoneze: Bashkëpunim në biznes e turizëm

Më herët, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj u prit dhe nga kryetarja e Bashkisë së Tokios, Yuriko Koike.