“The pressure of freedom”, ku lajmi kthehet në art!

REPORTAZH nga Ekspozita “The pressure of freedom” e artistit dhe gazetarit Ilir Paço


Nga Dash Frashëri

Art mbi lajme!

Ekspozita “The pressure of freedom” nga gazetari dhe artisti Ilir Paço dhe e kuruar nga Albana Kozeli është ndër më interesantet e hapura së fundi në COD – Center For Openness And Dialogue, në mjediset e Kryeministrisë.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur për publikun nga 13 shtatori deri më 10 tetor 2023.

***

Për mua si bloger dhe botues i Gazetës Online TiranaDiplomat.com është një ngjarje e bukur, aq më tepër kur bëhet fjalë për një nga gazetarët veteranë të një prej televizioneve më të mëdha në vend.

Arti është një pjesë e rëndësishme e Paços, i cili vjen 35 skica shumë të gjetura si ide, të vizatuara mbi letrën e lajmeve të ditës, duke na sjell një tjetër dimension të qenies së tij.

Në fakt, 35 punimet artistike mbi letrat e skenarëve të lajmeve, nuk përkojnë me përmbajtjen e këtyre të fundit, por një interpretim i frymëzimit të gazetarit/piktor.

“Në kohën e një krize globale, të dëgjosh lajme, e ca më pak t’i transmetosh ato, është burim represioni, mungesë lirie dhe frymëmarrje”, shkruan kuratorja Albana Kozeli në shkrimin që shoqëron ekspozitën e spikerit Ilir Paço.

Për të treguar represionin e lajmeve që sot nuk janë thjesht informim, janë vendosur pesë ekrane në mjediset e COD-it, ku shfaqet në mënyrë të përsëritur imazhi i gazetarit e njëkohësisht piktorit Ilir Paço, duke lexuar lajmet e ditës.

“Ajo që zëri, portreti, mendja, fjalët e artikuluara shkaktojnë te njeriu shpërfaqet në mënyrë të pavullnetshme në skica vendesh të mrekullueshme, idilike, që shpesh ngjajnë si ëndrra”, shkruan kuratorja.

Tematika e skicave është e shumëllojshme, nga varkat, bunkerët, peizazhe.

Vizitorët janë të shumtë dhe të përditshëm.

Edhe turistë të huaj e vizitonjë ekspozitën.

Ekspozita është një sukses i artistit dhe gazetarit Ilir Paço.

Përshtypjet mbi ekspozitën janë pozitive dhe të merituara.

Edhe unë shkruaj mbresat e mia nga kjo ekspozitë shumë interesante!

_______________________

Tiranë, më 16 shtator 2023

Lexo më shumë nga

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…