“Edhe ti, Brut!” – 2067 vjet më parë u vra Jul Çezari

Diktator, leader, Cesari perben simbolin e pushtetit absolut. Vrasja e tij, simbolin e komplotit politik.


Nga Armand Plaka, studiues

15 Marsi shenon nje ngjarje shume simbolike te historise boterore (e ardhur nga bota antike).

Pikerisht sot e 2067 vite me pare me 15 mars te vitit 44 P.E.S. Gaius Julius Caesar u ther me thika per vdekje ne aulen e Senatit Romak.

Diktator, komandant e strateg ushtarak, leader politik, perandor ( i pakurorezuar), Cesari perben simbolin e pushtetarit, te vete pushtetit, ndersa vdekja e tij simbolin e komplotit politik.

Ai renditet sigurisht si njeri nder politikanet me te rendesishem te Romes antike.

E tepert te kujtojme ketu shprehjen e famshme:

“Edhe ti o Brut!”, e cila nga e gjithe bota njihet si simbol i tradhetise, zhgenjimit dhe mosmirenjohjes, si thika e komplotit, fenomen i cili do te perfeksionohej ne dy mijevjecaret ne vijim deri ne ditet e sotme, duke mos modernizuar vetem mjetet dhe armet, por edhe metodat.

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.