Arqipeshkvi Imzot Arjan Dodaj pret vullnetarët katolikë nga Gjermania

Arqipeshkvi, Imzot Arjan Dodaj F.d.C. priti vullnetarët katolikë të rinj nga Malteser Gjermani, të cilët këto ditë po vizitojnë Shqipërinë.

Nga teqeja e Baba Aliut, Presidenti Begaj uron festën e Sulltan Novruzit

Presidenti Bajram Begaj ka zgjedhur të urojë besimtarët bektashinj për festën e Sulltan Novruzit nga teqeja e Baba Aliut.

Sekretari Blinken: Nevruzi, mundësi për të përtëritur marrëdhënie të rëndësishme dhe për të parë përpara

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony J. Blinken uron të gjithë besimtarët bektashinj për festën e Sulltan Nevruzit.

Sulltan Nevruzi, Nikolla: Ëmbëlsia e kësaj feste le të shpërndahet në jetët e vatrat shqiptare

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla uron të gjithë besimtarët bektashinj në Ditën e Sulltan Novruzit.

Sulltan Nevruzi, Baba Mondi: Në këtë ditë të mbjellim paqe, dashuri e mirësi

Besimtarët bektashianë festojnë Ditën e Sulltan Nevruzit, ditëlindjen e të madhit Imam Aliu.

Sulltan Nevruzi, dita e fisnikërisë bektashiane dhe ringjalljes së madhe

Në Shqipëri Dita e Sulltan Nevruzit, festa më e rëndësishme e bektashizmit, u dekretua si festë kombëtare në vitin 1996.

Muaji i Ramazanit, ambasada e SHBA shtron darkë iftari

I Ngarkuari me Punë, David Wisner: Tradita e kahershme e tolerancës, pranimit dhe bashkëpunimit në Shqipëri vazhdon

Muaji i Shenjtë i Ramazanit, TIKA shtron iftar në Tiranë

Në iftarin e organizuar në Hotel “Tirana International” ishin të pranishëm përfaqësues të institucioneve turke dhe shqiptare

Myftiu i Tiranës, Bilal Teqja: Dija është pikënisja e gjithçkaje

Kryeministri Edi Rama ndau sot episodin e 8-të të Sezonit 3, të PodKastit FLASIM të titulluar “Në emër të Zotit, lexo!”.

Kisha e Shën Anës, monument kulture i kategorisë së parë

Kisha e “Shën Anës” (Panajotopulla) mbi fshatin Dervician daton në shek.XVI