“Në zbulim të thesareve të Shqipërisë” – Bylisi, në median britanike Channel 4

“Në zbulim të thesareve të Shqipërisë” titullohet dokumentari i realizuar nga Bettany Hughes, që do të shfaqet premierë këtë të shtunë në kanalin televiziv britanik Channel 4.


“Në zbulim të thesareve të Shqipërisë” titullohet dokumentari i realizuar nga Bettany Hughes, që do të shfaqet premierë këtë të shtunë në kanalin televiziv britanik Channel 4.

Lajmin e bëri të ditur ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, teksa ndau në rrjete sociale pasazhe të filmit dokumentar të përgatitur nga profesoresha britanike Bettany Hughes.

“Rrëfimin e radhës për thesaret e Shqipërisë, profesoresha britanike Bettany Hughes e përcjell nga një prej qyteteve më epike të Ilirisë, siç është Bylis”, shkroi Kumbaro.

Ministrja Kumbaro njofton se këtë të shtunë, në datë 11 maj, në orën 19:00 do të transmetohet për miliona shikues të Channel 4, kjo anë e turizmit historik e arkeologjik që ofron Shqipëria, përmes një udhëtimi në trojet ilire.

Vitin e kaluar Hughes realizoi dokumentarin “Mrekullitë e Shqipërisë”, që u transmetua gjithashtu në kanalin Channel 4. Ajo solli bukuritë e Shqipërisë, që nga qytetet mahnitëse romake, tek arkeologjia e Mesjetës së Hershme, nga xhevahiret e qytetërimit osman, deri te bunkerët brutalë komunistë.

Ndërsa në muajin prill të këtij viti u shfaq premierë një tjetër dokumentar promovues për Shqipërinë turistike “Në zbulim të thesareve të Shqipërisë”, në të cilin profesoresha Bettany Hughes, erdhi si rrëfimtare e vendit tonë jo vetëm përmes peizazheve dhe të dukshmes, por duke i qëmtuar shpirtin, historinë dhe duke i prekur mikpritjen.

Shqipëria vitet e fundit po qëndron në fokus të medieve të huaja, për sa i takon eksplorimit të bukurive dhe potencialeve natyrore turistike, që ofron. Duke e cilësuar një nga perlat sekrete të Evropës që ia vlen të zbulohet jo vetëm për bregdetin, Shqipëria po tërheq vëmendjen e shumë vizitorëve nga vende të ndryshme të botës.

Rrëfimin e radhës për thesaret e Shqipërisë 🇦🇱💎 profesoresha britanike Bettany Hughes e përcjell nga një prej qyteteve më epike të Ilirisë siç është Bylis 🗺️
Këtë të shtunë, në datë 11 maj në orën 19:00 do të transmetohet për miliona shikues të #Channel4 🇬🇧📺 kjo anë e turizmit historik e arkeologjik që ofron Shqipëria, përmes një udhëtimi në trojet Ilire 🏰🌅

#AlbaniaAllSenses #VisitAlbania

Posted by Mirela Kumbaro Furxhi on Thursday, May 9, 2024

Lexo më shumë nga

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.