Manja: Vazhdon puna për implementimin e hartës së re gjyqësore

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja përshëndeti sot vendimin e Gjykatës Kushtetuese që konfirmoi hartën e re gjyqësore.


Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja përshëndeti sot vendimin e Gjykatës Kushtetuese që konfirmoi hartën e re gjyqësore.

Manja u shpreh se, Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Ministria e Drejtësisë do të vazhdojnë të punojnë për implementimin e hartës së re gjyqësore.

“Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Ministria e Drejtësisë do të vazhdojnë të punojnë ngushtësisht si deri më tani, për implementimin e Hartës së Re Gjyqësore me ndihmën e partnerëve tanë, që asistojnë reformën në drejtësi, me qëllim rritjen e eficiencës së sistemit gjyqësor dhe uljen e back log-ut të dosjeve që presin ende gjykimin. Puna vazhdon”, shkroi Manja në një postim në rrjetet sociale.

Në Tiranë, Gjykata Kushtetuese rrëzoi sot kërkesën e Dhomës së Avokatisë dhe Komitetit të Helsinkit për të shpallur si të papajtueshëm me Kushtetutën riorganizimin e rretheve gjyqësore, njohur si Harta e re Gjyqësore, e cila u miratua nga qeveria në korrik të vitit të kaluar.

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…