Muaji i shenjtë i Ramazanit, Begaj: Agjërim të lehtë e të pranuar të gjithë besimtarëve!

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë shtroi sonte tryezën e iftarit të parë të muajit të shenjtë të Ramazanit.


Komuniteti Mysliman i Shqipërisë shtroi sonte tryezën e iftarit të parë të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Të ftuar në këtë iftar ishin edhe Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, kryetari i komanduar i PD-së, Enkelejd Alibeaj, kryetari i PL, Ilir Meta, kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, deputetë të Kuvendit, si dhe drejtues të institucioneve të ndryshme.

Presidenti i Shqipërisë reagoi me një postim në rrjetet sociale.

Ishte kënaqësi e madhe për mua t’i bashkohesha tryezës së iftarit të parë të muajit të shenjtë të Ramazanit. Ky muaj është një mundësi, në të cilën shqiptarët e besimit mysliman afrohen me Zotin nëpërmjet agjërimit dhe veprave të mira.

Dëshiroj t’i uroj agjërim të lehtë e të pranuar të gjithë besimtarëve. Ramazani është muaji i paqes, mëshirës hyjnore dhe solidaritetit ndërnjerëzor. Është muaji i mirësisë ku dalin në pah cilësitë më të mira të njeriut si përkushtimi, toleranca, durimi dhe dashuria për Zotin e njëri-tjetrin.

Gëzuar Muajin e Bekuar të Ramazanit! Të keni paqe e begati në familjet tuaja!

Agjërim të lehtë e të pranuar!

Ishte kënaqësi e madhe për mua t’i bashkohesha tryezës së iftarit të parë të muajit të shenjtë të Ramazanit. Ky muaj…

Posted by Bajram Begaj on Thursday, March 23, 2023

Sot ka nisur muaji i shenjtë i Ramazanit për besimtarët myslimanë. Përveç vlerave shpirtërore e morale, agjërimi ka gjithashtu edhe një vlerë shoqërore shumë të madhe, atë të bashkimit të njerëzve mes tyre dhe kontributit për ata që janë në nevojë.

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…