Ambasadorja e Kinës, Pang Chunxue, dorëzon letrat kredenciale

Ambasadorja Pang i përcolli presidentit Begaj përshëndetjet e sinqerta dhe urimet më të mira të presidentit kinez Xi Jinping


Të martën, ambasadorja e Kinës në Shqipëri Pang Chunxue i dorëzoi presidentit shqiptar Bajram Begaj letrat kredenciale.

Ambasadorja Pang i përcolli presidentit Begaj përshëndetjet e sinqerta dhe urimet më të mira të presidentit kinez Xi Jinping dhe tha se, gjatë 75 vjetëve pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Kinës e Shqipërisë, të dy vendet kanë zbatuar parimet e respektit të ndërsjellë, trajtimit të barabartë e përfitimeve të përbashkëta dhe kanë nxitur zhvillimin e qëndrueshëm të marrëdhënieve dypalëshe.

Për të ardhmen, pala kineze dëshiron të bëjë përpjekje së bashku me palën shqiptare për të shtuar njohjen e ndërsjellë, për të thelluar bashkëpunimin me leverdi reciproke e për të shtuar shkëmbimet kulturore, duke siguruar zhvillimin e mëtejshëm e të qëndrueshëm të marrëdhënieve kino-shqiptare.

Presidenti Begaj, nga ana e tij, i kërkoi ambasadores Pang që t’i përcjellë përshëndetjet e tij të përzemërta dhe urimet më të mira presidentit Xi Jinping. Ai i shprehu ambasadores Pang mirëseardhjen në Shqipëri dhe e uroi për marrjen e detyrës së saj të re. Z. Begaj u shpreh se Shqipëria e Kina kanë një miqësi të thellë tradicionale dhe marrëdhëniet dypalëshe ruajnë prirjen e mirë të zhvillimit. Pala shqiptare është e gatshme që, bashkë me palën kineze, ta përdorë 75-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet të dy vendeve për të nxitur bashkëpunimin konkret në fusha si ekonomia e tregtia që të arrijë më shumë rezultate dhe të sjellë më shumë përfitime për të dy vendet e popujt e tyre. (Çang Çuo / CRI Online)

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…