Wisner-Gonzato: Partneritet në mbështetje të anëtarësimit të Shqipërisë në BE

I Ngarkuari me Punë i Ambasadës së SHBA-së në Tiranë, David Wisner u takua sot me ambasadorin e Bashkimit Europian në Shqipëri, Silvio Gonzato.


I Ngarkuari me Punë i Ambasadës së SHBA-së në Tiranë, David Wisner u takua sot me ambasadorin e sapoemëruar të Bashkimit Europian në Shqipëri, Silvio Gonzato.

Takimi u zhvillua në Ambasadën e SHBA-së në Tiranë.

Wisner dhe Gonzato ripohuan rëndësinë e partneritetit të ngushtë mes Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian në mbështetje të rrugëtimit të Shqipërisë drejt anëtarësimit të plotë në BE.

Po ashtu, ata u ndalën te përparimi i vazhdueshëm i reformës në drejtësi, bashkëpunimi në zbatimin e ligjit, si dhe lidhjet në biznes dhe në fushën e mbrojtjes. (ATSH)

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.