Kryeparlamentarja Nikolla takim me Ambasadorin Britanik

Kryetarja e Kuvendit, znj. Lindita Nikolla, pret Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, z. Alastair King-Smith


Kryetarja e Kuvendit, znj. Lindita Nikolla, priti sot Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, z. Alastair King-Smith. Kryetarja Nikolla i shprehu Ambasadorit King-Smith mirënjohjen për mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar për Shqipërinë, për nxitjen e zhvillimit, rritjen e mirëqenies, konsolidimin e institucioneve dhe vlerave demokratike, qeverisjen demokratike, llogaridhënëse e gjithëpërfshirëse dhe nxitjen e dialogut mes aktorëve politkë, shoqërisë civile dhe qytetarëve etj.

Gjatë takimit u diskutua mbi ecurinë e programeve të bashkëpunimit mes Ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar, Fondacionit Westminster për Demokraci dhe Kuvendit të Shqipërisë për modernizimin, transparencën dhe efektivitetin e veprimtarisë legjislative, monitorimin e legjislacionit pas miratimit të ligjeve, ndërtimin e Qendrës për dialog, filtrimin antikorrupsion të legjislacionit etj.

Kryetarja Nikolla dhe Ambasadori King-Smith diskutuan gjithashtu mbi kontributin e Kuvendit për avancimin e reformave, me fokus të veçantë reformën zgjedhore dhe zbatimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR.

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.