PS dhe PD miratojnë ndryshimet në Kodin Zgjedhor, garantohet vota e diasporës

Komisioni i Ligjeve miratoi sot me 19 vota pro dhe 1 kundër ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të cilat i hapin rrugë edhe votës së diasporës.

Nënshkruhet marrëveshja mbi përmirësimin e funksioneve parlamentare dhe proceseve zgjedhore

Kuvendi, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Qeveria e Zvicrës nënshkruan sot marrëveshjen mbi përmirësimin e funksioneve parlamentare dhe proceseve zgjedhore.

Kuvendi miraton deklaratën për heqjen e Ligjit të Luftës me Greqinë

Kuvendi miratoi sot me 96 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim projektdeklaratën “Për forcimin e bashkëpunimit me Republikën e Greqisë dhe heqjen e Ligjit të Luftës”.

Festa Kombëtare e Francës, Nikolla: Revolucioni francez, ngjarje ikonike e historisë botërore

Kryeparlamentarja Lindita Nikolla ka uruar sot Francën me rastin e 14 Korrikut, Ditës së Bastijës, Festa Kombëtare e Francës.

PS dhe PD mbështesin pr/rezolutën për Greqinë: Të hiqet ligji i luftës

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali deklaroi sot se, mazhoranca mbështet pr/rezolutën e propozuar nga grupi parlamentar “Demokraci dhe Integrim”.

PS depoziton në Kuvend pr/ligjin për Kodin Zgjedhor, i hap rrugë votimit të diasporës

Partia Socialiste depozitoi të hënën në Kuvend projektligjin me ndryshimet në Kodin Zgjedhor që i hapin rrugë votimit shqiptarëve nga jashtë vendit.

Kuvendi i Shqipërisë do të vazhdojë të kontribuojë për forcimin e dimensionit parlamentar të CEI

Delegacioni i Përhershëm i Kuvendit të Shqipërisë në CEI mori pjesë në “Takimin e 3-të të Konventës Parlamentare për Forcimin e Rolit të Dimensionit Parlamentar të Iniciativës së Evropës Qendrore”, në mbajtur Romë.

Kuvendi miraton ligjet e rendit të ditës, ashpërsohen gjobat për ndotjen e mjedisit

Ligjet parashikojnë ashpërsim të gjobave për ndotjen e mjedisit, si dhe kthimin e këtyre masave administrative në titull ekzekutiv.

Kadia: Linjë direkte fluturimesh Baku-Tiranë, nxisim investimet

Marrëdhëniet që ekzistojnë mes dy vendeve, ndërsa vuri në dukje se marrëdhëniet diplomatike datojnë nga fillimi i viteve ’90.

Kuvendi miraton përbërjen e komisionit “Antikorrupsion” dhe atë të “Dezinformimit”

Kuvendi miratoi sot me 73 vota pro dhe 7 kundër projektvendimin “Për përbërjen e Komisionit të Posaçëm të Kuvendit “Për Thellimin e Reformave për Mirëqeverisjen, Sundimin e Ligjit dhe Antikorrupsionin për Shqipërinë 2030 në Bashkimin Europian”.