Zyrtari i DASH: Përpjekjet e Serbisë për tërheqjen e njohjeve Kosovës, humbje kohe dhe energjie

Këshilltari i lartë Derek Chollet tha se përpjekjet për tërheqjen e njohjeve të Kosovës në bashkësinë ndërkombëtare janë humbje kohe dhe energjie.

KFOR: Gjendja e sigurisë në Kosovë është e paqëndrueshme dhe e paparashikueshme

Komandanti i KFOR-it në Kosovë, Angelo Michele Ristuccia, në takimin e krerëve ushtarak të NATO-s në Bruksel

Kurti: Marrëveshja me Serbinë mund të arrihet brenda pak muajsh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se situata në veri të vendit është e qetë për momentin

Kosova eksporton më së shumti në Amerikë dhe Shqipëri, importon nga Turqia dhe Serbia

Në Kosovë brenda vitit të kaluar janë importuar mallra më së shumti nga Turqia, Gjermania, Serbia dhe Greqia. Kurse, janë eksportuar mallra në Amerikë, Shqipëri, Maqedoni e Veriut e Zvicër.

Kryediplomati i Togos: Kemi tërhequr njohjen e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme, Integrimit Rajonal dhe Diasporës i Togos, Robert Dussey, konfirmoi në në Beograd “mbështetjen e parezervë” për integritetin territorial të Serbisë

Fajon: Sllovenia përkrah dialogun Kosovë-Serbi

Ministrja e Jashtme e Sllovenisë ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të fillojnë negociatat për propozimin franko-gjerman

Kosova, porta e rrugës europiane për Serbinë

Në Samitin BE – Ballkan Perëndimor të mbajtur në Tiranë, Serbia ishte i vetmi vend që deklaroi hapur aleancën me Rusinë

Sfidat e zhvillimit ekonomik për vitin 2023 në Kosovë

Një marrëveshje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë do të shmangte krizat

Kurti: Bashkëpunim me SHBA-të për normalizimin me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se do të bashkëpunojnë ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës drejt normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë

Kosova shpall “non grata” dy zyrtarë rusë

Presidentja Vjosa Osmani ka njoftuar se gjatë kësaj jave Ministria e Punëve të Jashtme i kishte kërkuar që t’i shpallë “non grata” dy zyrtarë të Rusisë që kanë punuar në Zyrën Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Kosovë.