Përfundon “screening”, Hasani: Shqipëria tjetër hap të rëndësishëm në procesin e integrimit

Ky proces zgjati për 14 muaj me 777 prezantime, me përfshirjen e mbi 1500 ekspertëve shqiptarë dhe 1000 ekspertëve të Komisionit Evropian

Shqipëria merr Presidencën e CEI, Hasani: Të përkushtuar për integrimin në BE

Nga 1 janari, Shqipëria do të marrë presidencën e Iniciativës së Evropës Qendrore (CEI).

Hasani: Modeli i bashkëjetesës e dialogut, shqiptarët fituan respektin e admirimin e aleatëve

Ministri Për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani: Diaspora ka një rol të pazëvendësueshëm në avancimin e kauzës kombëtare

MEPJ: Të respektohen ligjet për hyrjen në vend të shtetasve të huaj pjesëmarrës në aktivitete të ndryshme

Në Shqipëri çdo vit organizohen aktivitete ndërkombëtare kulturore/artistike/sportive, ku marrin pjesë përfaqësues nga vende të ndryshme të botës.

Hasani: Austria, angazhim për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, u prit në një takim nga Ministri për Punët e Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg.

Hasani-Grossi: ANEA, mbështetje të vazhdueshme për Shqipërinë

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani zhvilloi një takim me drejtorin e përgjithshëm të ANEA, Rafael Grossi.

Hasani takon Schmidt: Mbështetje OSBE në promovimin e paqes e sigurisë

Ministri i Jashtëm, Igli Hasani u prit sot nga Sekretarja e Përgjithshme e OSBE, Helga Schmidt.

Hasani-Odobescu, nënshkruhet plani i bashkëpunimit për vitet 2024-2025

Kjo është vizita e parë në Shqipëri e një ministri të Jashtëm rumun, që prej vitit 2014.

Hasani: Shqipëria, çmos për të përmbushur objektivat e vendosura nga BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani,, ka marrë pjesë në takimin e ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Hasani takim me Komisionerin Oliver Varhelyi

Hasani zhvilloi sot një takim me Komisionerin e Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi