Hasani: I nderuar që vizitën në Kosovë ta nis nga Duboviku i Deçanit

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nisi turin e tij tre ditor.

25-vjetori i masakrës së Reçakut, Hasani: Mizori të tilla nuk duhet të përsëriten më

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani përkujtoi sot 25-vjetorin e masakrës së Reçakut, një ngjarje tragjike në historinë e Kosovës.

MEPJ: Prioritet i vitit 2024, konsolidimi i bashkëpunimit me diasporën dhe faktorin shqiptar në rajon

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme publikon prioritetet për vitin 2024 për Diasporën Shqiptare.

Diplomacia ekonomike, pritet nënshkrimi i 20 marrëveshjeve të reja për sigurimet shoqërore në 2024-ën

MEPJ: Edhe për këtë vit diplomacia ekonomike do të vazhdojë të jetë fokusi kryesor.

MEPJ: Viti 2023, kapitull i rëndësishëm angazhimesh në forumet e politikës ndërkombëtare

Për vitin 2024, si anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut dhe e Bordit Ekzekutiv të UNESCO-s, Shqipëria mbetet e përkushtuar në shërbim të kauzave globale

Tërmetet në Japoni, Hasani: Mendimet dhe lutjet tona janë me popullin dhe qeverinë japoneze

Një seri prej 21 tërmetesh goditën dje Japoninë Qendrore në pak më shumë se 90 minuta.

Hasani: Liberalizimi i vizave, i dobishëm jo vetëm për Kosovën por për të gjithë rajonin

Ministri për Punët e Jashtme, Igli Hasani përshëndeti liberalizimin e vizave në Kosovë me Bashkimin Evropian.

Shqipëria mbyll mandatin dy vjeçar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Hasani: Paraqitje dinjitoze

Ministri Igli Hasani, në një videomesazh e ka cilësuar dinjitoze paraqitjen e Shqipërisë në mandatin 2-vjeçar në Këshillin e Sigurimit.

Hasani: Shqipëria dënon sulmin ajror të pajustifikuar të Rusisë në Ukrainë

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, ka reaguar për sulmin e ndodhur këtë të premte në Ukrainë.

Negociatat me BE, Hasani: Shqipëria gati për Konferencën e Dytë Ndërqeveritare

Në tre vitet e fundit, Shqipëria ka luajtur një rol të dorës së parë në forumet më të larta të politikës ndërkombëtare