Hasani, takim me Varhelyi: Shqipëria përgatitet për hapjen e grupkapitujve themelorë

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani zhvilloi një takim me Komisionerin Europian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi


Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani zhvilloi në Luksemburg, një takim me Komisionerin Europian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, gjatë Këshillit të Ministrave të Jashtëm.

Ministri Hasani tha se, gjatë takimit, palët diskutuan përgatitjen e Shqipërisë për hapjen e grupkapitujve themelorë të negociatave.

Hasani theksoi se zgjerimi i BE-së është me rëndësi për stabilitetin dhe në dobi për të gjitha palët.

“Zgjerimi ka rëndësi për sigurinë dhe stabilitetin e Bashkimit Evropian ashtu sikurse edhe përshpejtimi i procesit të anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimor”.

Qëndrimi njëditor në Luksemburg u mbyll me audiencën e Dukës së Madh, Henri.

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani mori pjesë dje në takimin e Këshillit të Ministrave të Punëve të Jashtme në Luksemburg.

Gjatë takimit, ministri Hasani rikonfirmoi edhe një herë, përafrimin e plotë të Shqipërisë me politikat e jashtme dhe të sigurisë të Bashkimit Evropian.

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.