Marrëveshje bashkëpunimi mes Kuvendit dhe Fakultetit të Ekonomisë

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla dhe dekani Dhori Kule, nënshkruan Marrëveshjen e Bashkëpunimit mes Kuvendit dhe Fakultetit të Ekonomisë.


Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla u takua sot me pedagogë e studentë të Fakultetit të Ekonomisë të Universitetit të Tiranës.

Në takim ishin të pranishëm edhe kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Eduard Shalsi, zëvendëskryetarja e këtij Komisioni, Blerina Gjylameti dhe sekretarja Enslemvera Zake.

Në vijim të këtij takimi, Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla dhe dekani Dhori Kule, nënshkruan Marrëveshjen e Bashkëpunimit mes Kuvendit dhe Fakultetit të Ekonomisë.

Në fjalën e saj në këtë takim, Kryetarja Nikolla nënvizoi se, “Marrëveshja e Bashkëpunimit mes Kuvendit dhe Fakultetit të Ekonomisë, në vijim të Marrëveshjes që kemi nëshkruar para disa vitesh me Universitetin e Tiranës, është në interes të dyanshëm. Kuvendi do të tërheqë mendimin e kualifikuar shkencor ekonomik në ligjbërje e kontroll parlamentar, ndërsa Fakulteti do të ketë më shumë akses në programet për fuqizimin e ekonomisë e mirëqenies.

Nikolla gjithashtu, vlerësoi rolin dhe kontributin e Fakultetit të Ekonomisë në përgatitjen e ekonomistëve dhe zhvillimin e mendimit shkencor ekonomik.

“Vendi dhe qeverisja kanë nevojë për mendimin ekonomik, sidomos në ndihmë të rritjes së produktivitetit të ekonomisë, sidomos nxitjen e zhvillimit të sektorëve të prodhimit “made in Albania”, tha Nikolla.

Kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Eduard Shalsi, nënvizoi se, rritja e eficiencës së punës së Kuvendit dhe përmirësimi i cilësisë së ligjeve kanë nevojë edhe për mendimin e kualifikuar shkencor ekonomik dhe Kuvendi po e tërheq dhe po e shfrytëzon këtë mendim në procesin e ligjbërjes.

(Marrë nga ATSH)

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1