Laboratori i gazetarisë investigative, Wisner: Detyra juaj të bëni pyetje të vështira

Diplomati amerikan i nxiti gazetarët të vazhdojnë të bëjnë hetime të vështira për të mirën e popullit shqiptar


Shefi i Misionit dhe i Ngarkuari me Punë në Ambasadën e SHBA në Tiranë, David Wisner, nxit gazetarët të vazhdojnë të bëjnë hetime të vështira për të mirën e popullit shqiptar.

Mesazhin e tij, Wisner e dha gjatë një takimi me grupin e tetë të Laboratorit të Gazetarisë Investigative, një projekt i menaxhuar nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore (ACQJ) me mbështetjen e Ambasadës së SHBA.

Në një postim në rrjetet sociale, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ndau detaje nga takimi, ku Wisner u tha pjesëmarrësve se detyra e një gazetari është të formulojë pyetje të vështira.

“Është detyra juaj si gazetarë të bëni pyetje të vështira,” i tha i Ngarkuari me Punë David Wisner pjesëmarrësve nga grupi i tetë i Laboratorit të Gazetarisë Investigative, një projekt i menaxhuar nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore (ACQJ) me mbështetjen e Ambasadës së SHBA.”, shkruan Ambasada e SHBA në Tiranë.

Wisner dëgjoi historitë hulumtuese mbi të cilat kanë punuar pjesëmarrësit dhe sfidat me të cilat janë përballur gjatë procesit.

Historitë e tyre, të fokusuara në tema si mediat sociale si mjet për grupet nacionaliste, studentët e shumtë që blejnë një tezë diplome, kushtet për fëmijët në jetimore, gjakmarrja, projektet e rindërtimit, gatishmëria për emergjencat, do të publikohen në faqen e internetit acqj.al pasi të përfundojnë.

Wisner nxiti gazetarët të vazhdojnë të bëjnë hetime të vështira për të mirën e popullit shqiptar.”, përfundon postimi i Ambasadës së SHBA në Tiranë.

Lexo më shumë nga

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…