Në Konferencën e Mynihut, Kina u prezantua si Fuqi e Paqes!

Qëndrimi i Pekinit në kohët e sotme të trazuara është inkurajues dhe shpresëdhënës për kombet me rol jo përcaktues në gjeopolitikën botërore ose kontinentale


Nga Enver Bytyçi

Në Mynih të Gjermanisë u zhvillua këto ditë Konferenca e Sigurisë e përvitshme. Ishte 60 vjetori i kësaj konference, që do të thotë se ishte edhe e 60-ta konferencë e Mynihut. Në këtë konferencë kësaj radhe nuk kishte shumë prej kryeministrave dhe kryetarëve të shteteve. Por shefat e diplomacisë, përveç atij të Rusisë dhe pak vendeve të tjera, ishin të pranishëm. Aty e mori fjalën gjithashtu shefi i diplomacisë së Republikës Popullore të Kinës, Wang Yi, si dhe homologë të tjerë të tij, si Blinken etj.

Nëse ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi nuk do t’i jepte një imazh pozitiv, konferenca mund të konsiderohej për herë të parë si e dështuar. Aq sa shefi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i BE-së, Joseph Borrell, tha se Fuqitë e Mëdha nuk duan paqen, ato janë për luftën. Por Kina, nga ana e saj, me qëndrimet e veta kësaj radhe, si edhe më parë, vazhdon të japë një rreze shprese se bota nuk do të përfshihet në një konflikt të përgjithshëm të armatosur.

CFP

 ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi u takua me shefin për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Joseph BorrellFoto:MPJ)

Megjithatë, disa qarqe në Perëndim vazhdojnë të flasin për problematikat hipotetike të Kinës. Disa thonë se “Kina keqtrajton ujgurët dhe pakicat e tjera”! E ndërkohë nuk shohin që është përkeqësuar në ekstrem respektimi i lirive dhe të drejtave të njeriut në vetë SHBA-të e në shtete të ndryshme të Europës. Ka politikanë e diplomatë të cilët, ndonëse janë të gatshëm të “kritikojnë” Kinën, përkrahin politika dhe filozofitë e stabilokracisë në zemër të Europës, duke toleruar në ekstrem autokracitë e kontinentit. Madje autokratët kanë filluar t’i nderojnë dhe himnizojnë si “udhëheqës të shquar e burra shteti”! Dhe e gjitha kjo ndodh në kakofoni të orkestruar. Ndërkaq, po të njëjtit e kanë gojën plot për të qëmtuar qimen në kazanin e madh të supës kineze.

Por kryediplomati kinez dha mesazhe të qarta e të paekuivok në Mynih. U shpreh se është për marrëdhënie të mira më SHBA-të dhe Bashkimin Europian dhe paralajmëroi se përkeqësimi i këtyre marrëdhënieve shkon në dëm të stabilitetit dhe paqes globale. U angazhua për zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë dhe në Gaza me dialog dhe përmes një plani për paqen. Premtoi një rol të ri edhe më të vendosur e të avancuar të Republikës Popullore të Kinës në respektim të ligjit ndërkombëtar dhe rendit të sotëm botëror. Kërkoi më shumë bashkëpunim dhe gatishmëri për të respektuar paqen e kështu me radhë.

 ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi u takua me  homologun e tij amerikan Antony Blinken(Foto:MPJ)

Natyrisht që në çështjen e Tajvanit Kina do t’i përmbahej politikës permanente e konsekuente të nocionit të një Kine, pra të bashkimit të ishullit me Republikën Popullore të Kinës. Dhe këtë Wang Yi e ritheksoi jo vetëm në konferencën e Mynihut, por edhe në intervistat e tij në media të ndryshme të vendeve perëndimore. Ndërsa disa qarqe armiqësore me Kinën e interpretuan këtë synim të Pekinit si “shpallje lufte në llojin e luftës në Ukrainë kundër ishullit të Tajvanit”! Në perceptimin tim konsekuenca kineze për çështjen e Tajvanit është politikë e vazhdimësisë nga një udhëheqës te tjetri në Kinë. Nuk ka e as ka ndodhur ndonjë ndryshim. Përkundrazi, nëse sot kemi në disa raste tensionim të situatës, kjo vjen për shkak të ndërhyrjeve që bëjnë SHBA-të dhe disa vende europiane, më saktë politikanë të caktuar të këtyre vendeve, në Tajvan. Veprimet e Kinës janë pasoja, jo shkaku. Kina dëshiron një bashkim paqësor, i cili nuk tensionon marrëdhëniet rajonale ose globale. Kjo do të thotë se udhëheqësit kinezë kanë marrë kohën e nevojshme për realizimin e këtij procesi.

Roli kinez në ruajtjen e rendit të sotëm botëror varet shumë nga partnerët e Pekinit. Sidomos nga SHBA-të dhe Bashkimi Europian e vendet e tij. Por edhe nga Britania e Madhe. Nëse këto vende do të punojnë me sinqeritet me autoritetet shtetërore të Kinës, atëherë shtensionimi i situatave konfliktuale në botë do të jetë më i shpejtë dhe më i sigurt. Kjo do të evitonte përshkallëzimin e konflikteve në një luftë botërore dhe do të parandalonte përdorimin e armëve bërthamore. Kina është e vendosur dhe ka theksuar qartë se është kundër përdorimin të këtyre armëve. Paralajmërimi i saj ka ndodhur para së gjithash ndaj aleates së vet, Rusisë. Ky qëndrim ka domethënie të jashtëzakonshme. Sepse përdorimi i armëve bërthamore do të shkaktonte një tragjedi njerëzore apokalipsi.

Kryediplomati kinez Wang Yi në konferencën e sigurisë të Mynihut(Foto:MPJ)

Ky qëndrim i Pekinit në kohët e sotme të trazuara është vërtet inkurajues dhe shpresëdhënës për kombet me rol jo përcaktues në gjeopolitikën botërore ose kontinentale. Nëse të gjitha Fuqitë e Mëdha do të merrnin pozicione të tilla ndaj paqes dhe stabilitetit global, atëherë do të krijohej mundësia e zgjidhjes së konflikteve aktuale, veçmas në Ukrainë dhe në Gaza. Ndalimi i luftës dhe negocimi I paqes është rruga e vetme e daljes nga kriza. Kina po bën pikërisht këtë gjë.

Burimi: CRI.CN

Lexo më shumë nga

Rezidenca “Cullinan East”, harmonia perfekte mes luksit modern dhe natyrës!

Në zemër të Tiranës, në lagjen e mrekullueshme të Mulletit po ndertohet një kompleks rezidencial unik

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rezidenca “Cullinan East”, harmonia perfekte mes luksit modern dhe natyrës!

Në zemër të Tiranës, në lagjen e mrekullueshme të Mulletit po ndertohet një kompleks rezidencial unik