Në Konferencën e Mynihut, Kina u prezantua si Fuqi e Paqes!

Qëndrimi i Pekinit në kohët e sotme të trazuara është inkurajues dhe shpresëdhënës për kombet me rol jo përcaktues në gjeopolitikën botërore ose kontinentale

Pse kryeministri i Kinës, Li Qiang, kërkoi në Davos mirëbesim për zhvillimin e ekonomisë globale?!

Në Davos u zhvillua Forumi Ekonomik Global. Aty morën pjesë përfaqësues dhe personalitete të shumta nga të gjitha kontinentet.

Pse bashkimi i Tajvanit me pjesën kontinentale të Kinës është thjesht çështje kohe?!

Bashkimi paqësor duket se do të vijë, thjesht kërkon kohën e vet

Europa thyen barrierat ideologjike në marrëdhëniet me Kinën!

Një delegacion i fraksionit të CDU-së në Bundestagun gjerman ka bërë javën e shkuar një vizitë në Republikën Popullore të Kinës

Takimi Xi – Biden, Tajvani është prova e zjarrit

Presidenti Xi foli për marrëdhëniet më të rëndësishme bilaterale në botë. Madje ai tha se lidhjet kino-amerikane shkojnë përtej bilaterales, kanë rëndësi jetike për fatin e gjithë njerëzimit.

Si mund të pozicionohet Europa në kushtet e afrimit të marrëdhënieve Kinë-SHBA?

Duket qartë se zhvillimet globale dhe ngritja e Republikës Popullore të Kinës në Fuqinë e Dytë më të Madhe të Globit kanë diktuar ndryshimin e kursit amerikan në marrëdhënie me Pekinin

Interesat dhe sfidat e përbashkëta midis Kinës dhe SHBA-ve!

Ka zëra se zoti Wang po përgatit gjithashtu një takim të radhës të presidentit Xi me presidentin amerikan Biden në SHBA.

A ka ngjashmëri vizita e sotme e Blinken me atë të Kissinger?!

Perëndimi duhet të jetë i kënaqur në marrëdhëniet e tij me Republikën Popullore të Kinës.