Një jetë si mjek popullor!

87-vjeçari Shefqet Hysa shfrytëzon vetitë shëruese të bimëve


Në vitin 1961, Shefqet Hysa mbaroi shkollën e mesme për ndihmës mjek, por pasioni i tij, që do ta shoqëronte deri sot, kur është plot 87 vjeç, do të ishte mjekësia popullore.

Ai studioi bimët që rriten në zonën e Dumresë dhe vetitë e tyre shëruese i vuri në ndihmë të njerëzve. Në studion e tij modeste në Belsh gjen literaturë pafund për bimët mjekësore dhe mënyrat e aplikimit të tyre.

“Gjatë kohës që punoja interesohesha tek të moshuarit për bimët mjekësore. Në 1968 u ngrit Instituti i Mjekësisë Popullore në Tiranë dhe u dha porosia për grumbullimin e bimëve mjekësore. Këtu mora shkas për studime të mëtejshme. Kur dola në pension ju përkushtova mjekësisë popullore”, shprehet mjeku popullor, Shefqet Hysa.

Teksa konsultohej me botimet shkencore të Institutit të Mjekësisë Popullore Shefqeti trajtonte raste të tilla si Alopecia, gurët në veshka etj.

“Kam trajtuar gurët në veshka, mëlçinë, alopecia etj. Kam pasuruar raste interesante të një fëmijë pa asnjë qime në trup. E kurova disa kohë dhe filluan ti dalin qerpikët, vetullat dhe më pas nisën t’i dalin flokët“, shprehet Hysa.

Sipas Shefqet Hysës, mjekësia popullore ka shumë vlerë, por gjithmonë pas asaj shkencore. Por ai vuri re me keqardhje se mashtrimet nëpërmjet mjekimeve popullore janë shtuar.

“Pak punohet për mjekësinë popullore, Tashmë ka një problem të madh. Televizori, telefonat mashtrojnë me reklamat. Ata thonë ky ilaç shëron për tre ditë por njerëzit gënjehen”.

Edhe pse gati 90 vjeç, Shefqeti punon me pasion duke u shërbyer njerëzve, porosi që ja la nëna kur për herë të parë e dërgoi në punë, t’u shërbente njerëzve, sidomos të moshuarve.

Top Channel

Lexo më shumë nga

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.